Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SEDDK Başkanı: Depremin Maliyeti 2 Milyar Doları Bulabilir

Türkiye’yi yasa boğan felaketlerin ardından SEEDK Başkanı Eroğlu, depremin maliyetinin 2 milyar doları bulabileceğini belirtti. İşte detaylar;
SEDDK Başkanı: Depremin Maliyeti 2 Milyar Doları Bulabilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kahramanmaraş merkezli büyük felaketin ekonomik maliyetiyle ilgili tahminler gelmeye devam ediyor. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı Mehmet Akif Eroğlu, Bloomberg’e verdiği demeçte depremlerin yol açtığı hasarlar için 1 milyar dolar karşılık ayrıldığını ifade etti.

Talep geldikçe ödeyebilecek durumda olduklarını söyleyen Eroğlu, maliyetin 2 milyar dolara yükselebileceğini kaydetti.

Bugüne kadar 272 bin hasar ihbarı geldiğini, bölgeye ilişkin hızlı önlemler alındığını, poliçe sürelerinin uzatıldığını, yenilemelerin de pazartesi günü otomatik olarak yapılacağını ifade etti.

Eroğlu, “Ülkede DASK oranı yüzde 50. Orada da yüzde 50, bazı kentlerde daha yüksek ama genellikle iki evden birinde DASK var.” ifadelerini kullandı.

DASK teminatlarının 2022’nin sonunda yükseltildiğini kaydederek vatandaşların bir hak kaybı yaşamaması için poliçesi olanların hemen acentelerini arayarak artış yaptırmalarını önerdi. DASK ödemelerinin poliçe neyse onun üzerinden yapıldığını, bu sebeple tapu üzerindeki metrekare ile poliçe üzerindeki miktarın aynı olması gerektiğini anımsattı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.