Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SEC’in Kripto Baskısı Sürüyor: Dev Borsaya Dava Açıldı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), ülkede faaliyet gösteren kripto para borsası Kraken’e dava açtı. Detaylar şöyle...
SEC’in Kripto Baskısı Sürüyor: Dev Borsaya Dava Açıldı
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) kripto para sektörüne yönelik kısıtlayıcı yaklaşımı devam ediyor. Ajans son olarak müşteri fonlarını karıştırdığı ve düzenleyici kuruma menkul kıymet borsası, komisyoncu, satıcı ve takas kurumu olarak kayıt olmadığı iddiasıyla kripto para borsası Kraken’e dava açtı.

San Francisco federal mahkemesine sunulan şikayette SEC, Kraken’in 2018’den bu yana kripto para birimlerinin alım satımını yasa dışı bir şekilde kolaylaştıran bir platform olarak faaliyet gösterdiğini iddia etti.

Kraken’den bir yetkili, SEC’in şikayetine katılmadığını ve borsanın kendisini mahkemede savunmayı planladığını söyledi.

Dava, Gary Gensler liderliğindeki kurumun, kripto varlıklarının ABD yasalarına göre menkul kıymet sözleşmeleri olduğunu iddia ederek kriptoyu kendi yetki alanına sokma yönündeki son girişimini işaret ediyor.

Düzenleyici, Kraken’in 33 milyar dolara kadar müşteri kriptosunu kendi kurumsal varlıklarıyla birleştirerek önemli bir risk yarattığını iddia etti. SEC, Kraken’in zaman zaman müşterilerinin 5 milyar dolardan fazla nakit parasını elinde tuttuğunu ve aynı zamanda nakit paralarının bir kısmını kendi parasıyla karıştırdığını öne sürdü.

GCM Yatırım Banner

SEC, Kraken’in aynı anda kayıtsız bir komisyoncu, takas odası ve borsa işlettiğini iddia ederek, bu yılın başlarında Binance ve Coinbase’e dava açmıştı.

Kraken’den Dava Sonrası Açıklama

Kraken’den açılan dava sonrası açıklama yapıldı. Borsa açıklamasında “SEC’in Kraken’e yönelik şikayetine katılmıyoruz, menkul kıymetleri listelemediğimiz ve konumumuzu güçlü bir şekilde savunmayı planladığımız konusunda kararlıyız” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada kripto paraların tüm bireylere sunduğu benzersiz riskler ve faydaları ele alan etkili ABD pazarı düzenlemesini savunulduğu hatırlatıldı. Kraken, SEC’in yolunda ilerlemeye devam ettiğini görmenin hayal kırıklığı yarattığını belirterek, bunun ABD’nin küresel rekabet gücüne yaptırım yoluyla zarar verdiğini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.