Yatırım yapmaya başla!

Seçim Tartışmaları Nedeniyle Türk Lirası Yılın En Düşük Seviyesine Ulaştı

Seçimlerin ardından bitmek bilmeyen tartışmalar sonrasında Türk lirası, bu yılın en düşük seviyelerine geriledi.
Seçim Tartışmaları Nedeniyle Türk Lirası Yılın En Düşük Seviyesine Ulaştı

Mart ayında gerçekleştirilen yerel seçimlerin ardından Türk lirası, İstanbul sonuçlarına yapılan itirazlarla eridikçe eridi. Dün İstanbul seçimlerinin yeniden yapılmasına karar verilmesiyle birlikte 7 ayın en düşük seviyesine kadar zayıfladı.

Dolar kuru bugünkü işlemlerde 6,1985 liraya kadar tırmanırken, yüzde 2 civarında yükseliş eğilimi kaydetti.

Dolar Kuru 6,1985 Lirayı GördüTürk lirasında bir süredir devam eden kayıplar, seçim belirsizliği ile arttı. Seçimlerin ardından piyasaların normalleşmesi beklenirken seçim sonuçlarına itirazların gelmesiyle birlikte ekonomi geri planda kaldı. Türk lirası değer kaybını artırırken, YSK’nın İstanbul seçimlerinin tekrarlanacağına karar vermesiyle birlikte kayıplar hızlandı.

Ekonomik İstihbarat Birimi’nin küresel tahmin direktörü Agathe Demarais, “Yabancı yatırımcılar bir kez daha yüksek siyasi istikrarsızlıktan endişe duyacaklar ve algılanan güvenli şehirlere sermaye çıkışını tetikleyecekler. Bu durum aynı zamanda Türkiye’nin kurumlarının bağımsızlığı ve güvenilirliği konusundaki endişeleri de artıracak,” dedi.

Demarais, TL’deki baskının artmasının bir diğer nedenini yabancı para birimlerine olan eğilimin artması şeklinde açıkladı.

Demarais Türk Lirası Baskı ArttıTürk lirası için savaş halindeki para birimi yorumları yapılırken, Demarais hükümetin merkez bankasına müdahalesinin para politikasına zarar verdiğini dile getirdi. Yüzde 19’dan daha fazla olan resmi enflasyon oranına rağmen faiz oranlarının sıkılaştırılmasının büyük ölçüde engellendiğini hatırlattı.

Bluebay Asset Management stratejisti Timothy Ash, “Piyasa gerçekten bunu beklemiyordu, bence kesinlikle Türkiye pazarları ve ekonominin kırılgan olduğu bir dönemde böyle büyük bir risk almak istemezdi,” dedi.

Türk lirası, gelişmekte olan piyasalarda üst üste birkaç hafta boyunca en kötü performans gösteren para birimi oldu.

En Kötü Performans Gösteren Para BirimiGeçen hafta kapanışta 5,9642 seviyesinden işlem gören dolar kuru, TSİ 17:30 itibarıyla yüzde 1,34 oranında artıda seyrederek 6,1636 liradan alıcı bulmaya başladı. Günün en düşük seviyesini 6,0760 lira ile gören kur, tarihi zirveyi 7,23 lira ile 13 Ağustos tarihinde görmüştü.

Türkiye ekonomisi resesyona girerken, Türk lirası dolar karşısında yüzde 40 oranında değer kaybetti. Türkiye’ye odaklanan Fitch Ratings Genel Müdürü Edward Parker’ın yeniden yapılan seçimlerin ekonomiyi en az iki ay daha belirsizliğe iteceğini söyledi. Ayrıca ekonominin düzenlenmesini en az iki ay geciktirdiğini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum