Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Seçim Sonucu Ne Olursa Olsun, Kanada Çin’e Daha Sert Yaklaşacak

Kanada seçime hazırlanırken uzmanlar kim seçilirse seçilsin, ülkenin Çin'e karşı tutumunun daha sert olacağını öngördü. İşte nedeni ve detaylar;
Seçim Sonucu Ne Olursa Olsun, Kanada Çin’e Daha Sert Yaklaşacak

Analistler, bir sonraki seçimlerde Kanada’nın en üstteki işini kim üstlenirse üstlensin, yeni hükümetin Çin’e karşı daha sert tutumlu olacağı yönünde görüş bildirdi.

Toronto Üniversitesi’nin siyaset bilimi ve Asya enstitüsünde görev yapan Lynette Ong; “Kim seçilirse seçilsin, daha sert bir duruş almak zorunda kalacak. Kanada’daki kamuoyu düşüncesi Çin’e karşı önemli ölçüde değişti” dedi.

Kanada Kimi Seçerse Seçsin Halkın Çin Konusunda Tutumu Değişti

Kanada Kimi Seçerse Seçsin Halkın Çin Konusunda Tutumu DeğiştiKanadalılar yeni bir federal hükümet seçmek için 21 Ekim’de sandık başına gidiyorlar. Zaten bazı anketlere göre muhalefet lideri olan Muhafazakar Parti’nin Andrew Scheer’ı görevdeki Başbakan Justin Trudeau’nun önüne geçmeye başladı. Diğer tarafta ABD ve Çin bir yıldan fazla süren ticaret savaşında kilitli kalırken, Kanada en büyük iki ticaret ortağı arasında kaldı.

Toronto Üniversitesi’nden Ong da; “Trudeau hükümeti altında, Kanada ve ABD askeri ve ekonomik açıdan yakın müttefikler olsalar bile Kanada taraf seçmemeye çalışıyordu. Kanada, Çin’i şu anda bağlanılması gereken büyüyen bir güç olarak görüyor ki bu da mevcut karmaşayı yönlendirmeyi zorlaştırıyor.” dedi.

Kanada’daki Uluslararası Yönetişim Yenilik Merkezi’nde küresel ekonomi direktörü olan Robert Fay de; “ABD-Çin ticaret savaşı Kanadalı politika yapıcılar için işleri daha da zorlaştırıyor” dedi. “Bu, taraf seçmek ile ilgili değil, daha çok Kanadalı işletmelerin ürünleri ve hizmetleri için pek çok pazara erişebilmelerini sağlamakla ilgili” ifadeleriyle devam etti.

Kanada’nın ABD ile İlişkileri

Kanada’nın ABD ile İlişkileriABD Ticaret Temsilciliği Ofisi’ne göre 2018’de iki ülke arasındaki 714.1 milyar dolarlık mal ve hizmet ticareti ile ABD Kanada’nın bir numaralı ticaret ortağı. USTR’ye göre de Kanada, Amerika’nın geçen yıl üçüncü büyük mal ithalatçısı olmuştu. Trump’ın ticaret konusundaki korumacı duruşu, Meksika, Japonya ve Çin’in yanı sıra Avrupa ülkelerini de vurmuştu. Kanada da bu durumdan nasibini almıştı.

Trump yönetimi ulusal güvenlik endişeleri gerekçeleriyle geçen yaz Kanada’da çelik ve alüminyum tarifeleri yükseltti. ABD sonunda bu tarifeleri kaldırmış ve NAFTA’nın güncellenmiş hali olan USMCA’nın önünü açmıştı.

Yine de ikili ticaret bağları tartışmalı olmaya devam ediyor. Vancouver, Kanada’daki British Columbia Üniversitesi’nde profesör olan Paul Evans, bu noktada şöyle dedi: “USMCA ABD’de henüz onaylanmadı ve bu nedenle ABD’nin şu anda Kanada’yı çok savunmasız bırakan önemli bir kaldıracı var.”

Öte yandan komşu müttefiklerin ilişkileri Başkan Donald Trump’ın 2017 yılında göreve başlamasından bu yana gerilmişti. Birincisi, ABD Kanada’nın yüksek sesle savunucusu olduğu Paris İklim Anlaşması’ndan çekilmişti. Ardından Trump, geçen yıl Haziran ayında Quebec’te düzenlenen G-7’de Trudeau’yu “çok güvenilmez ve zayıf” olarak nitelendirmişti.

Kanada’nın Çin ile İlişkileri

Kanada’nın Çin ile İlişkileriÇin, Kanada’nın ikinci en büyük ticaret ortağı olsa da ABD’ye kıyasla Kuzey Amerika ülkesinin ihracatının çok daha küçük bir yüzdesini oluşturuyordu. Statistics Canada verilerine göre Kanada ile Çin arasındaki ticaret 2018’de 37.9 milyar dolarken Kanada’dan Çin’e ihracat ise 25.3 milyar dolar oldu bu da Kanada’nın toplam ihracatının sadece yüzde 4.6’sını oluşturuyordu.

Kanada ve Çin arasındaki ilişkiler, Çinli teknoloji devi Huawei’in kurucusunun kızı olan CFO Meng Wanzhou’nun tutuklanmasıyla geçen yılın Aralık ayında kötüye gitmişti. Meng, ABD’nin isteği üzerine Vancouver’da gözaltına alınmıştı.

Daha sonra Washington, sınırları dahilinde Huawei’in 5G teknolojisini yasaklamış ve müttefiklerini de aynı şeyi yapmaya çağırmıştı. Bu noktada British Columbia Üniversitesi’nde profesör olan Paul Evans da Washington’un Kanada’ya Huawei’i yasaklaması konusunda çok fazla baskı yaptığında şüphe olmadığını vurguladı. Ayrıca Kanada’nın Çin teknolojisini yasaklama konusunda ABD’yi takip etmesi durumunda Çin’le ilişkilerin gerileceğini aktardı.

Yasaklamazsa da ABD’den gelen misilleme ile karşılaşabileceğini ve bunun dengelemek için zor olabileceğini dile getirdi. Meng’in tutuklanmasının ardından Pekin, Kanada vatandaşlarını gözaltına almış ve ülkenin en çok işlem gören emtiaları olan kanola ile et ithalatını engelledi.

Hong Kong Protestoları, Kanada’yı Nasıl Etkileyebilir?

Hong Kong Protestoları, Kanada'yı Nasıl Etkileyebilir?Hong Kong protestoları hakkında da görüş bildiren Evans, şöyle konuştu: “Hong Kong’un durumu kötüye giderse – örneğin Hong Kong’a anakaradan silahlı polis girerse veya protestocular öldürülürse- işte o zaman Kanada Çin’e karşı daha sert durmak zorunda kalacak. Çünkü Hong Kong’da yaşayan 300.000 Kanada vatandaşı var yani burası, Asya’daki en çok Kanada vatandaşı olan şehir.”

Kanada’nın Çin Büyükelçisi olan John McCallum’un Ocak ayında yaptığı açıklamalarla diplomatik bir krize yol açmıştı. McCallum’un yerine geçen isim Eylül’de ilan edilmişti ki bu Evans tarafından diplomatik ilişkilerin yeniden kurulabilecek olması şeklinde yorumlandı. Kanada’nın ticari ilişkilerini çeşitlendirmesi için iyi bir zaman olabileceğini dile getiren Evans, Kanada’nın Hindistan ve Asya ülkeleri gibi daha güçlü ticaret ortakları arayabileceğini öne sürdü.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum