Yatırım yapmaya başla!

Seçim Sonrası İnşaat Sektöründe Çözüm Beklentileri Arttı

İMSAD aylık raporuna göre inşaat sektöründe daralma devam ederken, yerel seçim sonrasında çözüm odaklı adımların atılması gerektiği ifade edildi.
Seçim Sonrası İnşaat Sektöründe Çözüm Beklentileri Arttı

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD), 2019 Mart Sektör Raporu’nu yayımladı. 2018 yılında %1,9 daralan inşaat sektöründe yerel seçim sonrasında çözüm beklentilerinin arttığı ifade edildi. 2019 Şubat ayında konut satışlarının bir önceki yıla göre %18,2, birinci el konut satışlarının %25,3, ikinci el konut satışlarının %12,3 ve ipotekli konut satışlarının %68,2 oranında gerilediği bildirildi.

İMSAD raporunda 2018 yılının ikinci yarısından itibaren yaşanmaya başlayan ekonomik sıkıntıların en çok inşaat sektörünü etkilediği söylendi.

Enflasyon ve faiz oranlarındaki artışın müteahhitlik firmalarının mali yapılarını olumsuz etkilediği, 2019 yılının ilk yarısında da bu durumun sürdüğü kaydedildi. Bundan sonraki süreçte beklentilerin yerel seçimlere bağlı olarak şekilleneceği ve sektörün çözüm beklentilerinin arttığı açıklandı.

İktidarın ekonomiye ağırlık vermesi ve toparlanması için gerekli siyasi koşulların sağlandığı belirtildi. İnşaat sektörünün söz konusu gelişmelerden olumlu şekilde etkileneceği ancak inşaat sektörünün toparlanması ve kendi içindeki mali sıkıntıların çözüme kavuşması için sağlıklı arz-talep dengesinin sağlanması gerektiği vurgulandı.

İnşaat sektörü 2018 yılının son çeyreğinde %8,7, yılın tamamında ise %1,9 oranında küçüldü.

2017 yılında sektördeki değişim %9 büyüme olarak gerçekleşmişti. Sektördeki sert daralmanın müteahhit tarafında mali sorunların yaşanmasına sebep olduğu, buna bağlı olarak da inşaatın 2018 yılında en çok daralan sektör olduğu ifade edildi. İnşaat sektörü güven endeksi 2018 yılını 46,1 puandan tamamlarken, 2019’un ilk üç ayında 13,2 puan artarak 59,3’e yükseldi.

Mart ayında ise endekste 4,7 puanlık bir artış gözlendi. 2019 yılının Ocak ayına kadar düşüş gösteren inşaat işleri mevcut seviyesi, Mart’ta kayda değer oranda toparlandı. Bunda mevsim etkilerinin olumlu katkısı olduğu ifade edildi. Buna göre mevcut inşaat işleri seviyesi 2019 yılı Mart ayında 12,7 puanlık artış gösterdi.

İnşaat sektöründe alınan yeni iş siparişler, Mart ayında 0,8 puan artış gösterdi.

Geçen yıl 2010’dan bu yana en düşük seviyeye gerileyen yeni sipariş miktarı, Ocak ayında 7,1 arttıktan sonra Şubat’ta 5,6 puan geriledi Mart ayında ise 0,8 gibi çok küçük bir artış gösterdi. Yapılan açıklamada piyasalarında yaşanan talep ve finansman sorunları nedeniyle siparişlerde dalgalanmanın devam ettiği aktarıldı.

Şubat’ta %18,2 gerileyerek 78.450 olan konut satışları, verilen teşviklere rağmen gerilemeye devam etti. 31 Mart seçimleri öncesinde yaşanan belirsizliklerin ise talebi olumsuz anlamda etkilediği yorumlandı.

Ülke genelinde ilk kez satılan konut sayısı Şubat’ta % 25,3 düşerek 32.648 adet olarak gerçekleşti.

Söz konusu dönemde ikinci el konut satışları 2018’in aynı dönemine kıyasla %12,3 düşerek 45.802’ye geriledi. Bu dönemde ipotekli konut satışlarında ise %68,2 gibi sert bir düşüş gözlendi. Konut kredi faizlerinin aylık ortalama %2 seviyelerinde seyretmesinin konut alım talebini düşürdüğü yorumlandı. 2002 yılında 1,4 milyar TL olan konut kredilerinin, her geçen yıl arttığı ve 2017 yılında 191,4 milyar TL’ye ulaştığı kaydedildi. 2018 yılının Haziran ayında ise konut kredileri stoku 200,5 milyar TL’ye yükseldiği belirtildi.

İnşaat harcamaları içerisinde konut inşaatları harcamaları en yüksek payı aldı.

İnşaat harcamaları 2017 yılına göre %20,7 artarak, 2018’de 646 milyar lira oldu. Geçen yıl konut inşaatlarına 442 milyar TL harcanırken konut inşaatlarının payı %68,4, konut dışı bina harcamalarının payı ise %24,8 seviyesinde gerçekleşti. 2019 yılının ilk çeyreğindeki öncü verilerin ekonomide küçülmeye işaret ettiği, bunun kalıcı olmaması için yerel seçimlerin de geride kalmasıyla ekonomide önemli adımlar atılmasının gerektiği bildirildi.

Bu adımlar ise; reel sektör borçlarının yeniden yapılandırılması ve bankaların güçlendirilmesi, dış politikada ticaret diplomasisinin öne çıkarılması, kamu mali disiplinine geri dönüş ve enflasyon ile mücadele, son olarak da yapısal reformlar olarak sıralandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#İnşaat kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum