Yatırım yapmaya başla!

2020 Seçimleri Öncesinde ABD’de Resesyon İhtimali Yüzde 40!

Bridgewater kurucusu Ray Dalio, 2020 seçimlerinden önce ABD'de bir durgunluk yaşanma ihtimalinin yüzde 40 olduğunu söyledi.
2020 Seçimleri Öncesinde ABD’de Resesyon İhtimali Yüzde 40!

ABD ekonomisi daha da kötüye gidiyor ve dünyanın en büyük hedge fonu Bridgewater Associates’in kurusucu Ray Dalio’ya göre; Amerika’nın 2020 başkanlık seçimlerinden önce resesyon yaşama ihtimali yüzde 40 düzeyinde bulunuyor.

Dalio, “Durgunluk her zaman kaçınılmaz, tek soru şudur: Ne zaman? Sanırım önümüzdeki iki yıl içinde, bir sonraki seçimlerden sonra muhtemelen yüzde 40’lık bir durgunluk ihtimali olduğunu söyleyebiliriz,” ifadelerini kullandı.

ABD’de göze çarpan bir durgunluk korkusu, yakından izlenen göstergenin uyarı sinyali vermesinden sonra arttı. 10 yıllık Hazine bonosundaki getiriler, Çarşamba günü 2 yıllıkların getirisinin altına indi. Bu tahvil piyasası için geçmişte ekonomik durgunluğun güvenilir erken bir göstergesi demektir.

ABD ile Çin arasında sürmekte olan bir mücadelenin küresel ticaret faaliyetini tehdit ettiği ve işletmeler arasında yatırım kararlarını geri ittiği bir zamanda geliyor.

Bazı ekonomiler zaten durgunluğun eşiğinde. Almanya’daki gayri safi yurt içi hasıla, Nisan-Haziran dönemini kapsayan ikinci çeyrekte, bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,1 küçüldü. Asya’da ise Singapur bu yılın ikinci çeyreğinde ekonomik daralma bildirdi.

Kur Savaşları

Kur SavaşlarıDalio, küresel çapta ekonomik bir yavaşlamanın, ABD Merkez Bankası’nın dahil olduğu merkez bankalarını para politikalarını daha da rahatlamaya yönlendireceğini söyledi. Ancak faiz oranlarını ekonomik dönüşte bu kadar geciktirmek ekonomiyi canlandırmada etkili olmayabileğini de belirtiyor.

Dalio, bu gerçekleşirse dünyanın dört bir tanındaki ekonomilerin büyümeyi artırmak için para birimlerini zayıflatmaya meyilli olacağını ifade etti. Zayıf bir para birimi ihracatı nispeten daha ucuz hale getirir ve bazı durumlarda finansal piyasalara fayda sağlar.

Dalio, “Sanırım önümüzdeki üç yıl içinde daha fazla döviz savaşı göreceğimiz bir ortama girdiğimizi düşünüyorum. Dolayısıyla açık müdahaleler veya para politikalarının bu üreten olup olmadığını izleyeceğiz,” dedi.

Çin, ABD Hazinelerini Silah Olarak Kullanmayacak

Çin, ABD Hazinelerini Silah Olarak KullanmayacakDalio, Çin’in ticaret savaşında ABD’ye karşı üstünlük sağlamak için Hazine mal varlıklarını kullanmayacağını söyledi. Dalio, “Borçlu-alacaklı ilişkimiz var, sadece ticari bir ilişki değil ve tehlikeli bir şey olabilir,” dedi.

Pekin’in mülkiyetindeki ABD Hazinelerini silah olarak kullanıp kullanmayacağı konusunda defalarca değinildiğini belirten Dalio, bunu göz ardı etmediğini ama Çin’den böyle bir şey gelmeyeceğini söyledi.

Analistler ve yatırımcılar, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticari çatışmaların arttığı ortamda, Çin’in ABD’ye zarar vermek için böyle bir şeçeneğe başvurabileceğini söylediler. Ancak pek çoğu böyle bir hareketin Çin’e de zarar vereceğini söyleyerek öneriyi reddettiler.

Çin, Haziran ayına kadar Japonya tarafından aşılmadan önce ABD Hazinelerinin en büyük yabancı sahibiydi. ABD Hazine Bakanlığı tarafından yayımlanan verilere göre; Haziran ayında Çin’in 1,11 trilyon dolar ABD borç kağıdı bulunuyordu.

Dalio, Washington ile Pekin arasındaki ticari mücadelenin etrafındaki belirsizlikler göz önüne alındığında her iki tarafın da atacağı bir sonraki adımı tahmin etmenin zor olduğunu savundu. Çatışma kötüleştikçe iki ekonomik devin birbirlerine maksimum zarar vermeyi düşünmeye başlayabileceğini belirtti.

Dalio, “Endişe ettiğimiz şey, bu yeni ekonomik dünyada birbirlerini olumsuz yönde etkilemenin ve birbirlerinin işlerine zarar vermenin her birinin düşünmeye çalıştıklarıdır: Şimdi diğerine maksimum zararı nasıl yapabilirim. Ve Çin bunu yapmakta zekice davranabilir,” ifadelerini kullandı.

Ticaret Savaşının Zararları

Ticaret Savaşının ZararlarıTicaret savaşının geçen yıl başlamasından bu yana ABD Başkanı Donald Trump, 250 milyar dolarlık Çin malına yüzde 25 tarife getirdi. Eylül ve Aralık aylarında yenilerinin gelmesi bekleniyor.

ABD, Huawei gibi Çinli firmaların Amerikan firmaları ile iş yapmasını zorlaştırdı. Aynı zamanda son yaşanan gerginlikte, Çin’i para manipülatörü olarak etiketledi.

Uzmanlar, Washington ve Pekin arasındaki tarife mücadelesini, küresel ekonomi ve finansal piyasalar açısından en büyük endişe kaynağı olarak görüyorlar. Ekonomistler, küresel ekonominin yavaşladığını ve ABD-Çin’in dünyayı resesyona sürükleyebileceğini düşünüyorlar.

Dalio, ABD-Çin savaşının dünya için olumsuz olduğunu konusunda hemfikir ve “Kimin daha güçlü olduğunu arayamıyorum. Ama bence biraz korkutucu. Hayallerimizi bıraktığımızda, bu ülkelerin bu süreçte birbirine yapabilecekleri zararları ve dünya ekonomisi için ne anlama geldiklerini görebiliyoruz,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum