Yatırım yapmaya başla!

Seçim Belirsizliği TL’ye Yönelik Baskıyı Artırırken Dolar 5,75’i Aştı

İstanbul’da seçim sonuçlarının halen netleşmemesi ve Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı için tartışmaların devam etmesiyle Dolar/TL paritesi 5,75’in üzerini gördü.
Seçim Belirsizliği TL’ye Yönelik Baskıyı Artırırken Dolar 5,75’i Aştı

2019 yerel seçimlerinin üzerinden 11 gün geçmesine rağmen İstanbul’da süren tartışmalar ve seçimin yeniden yapılmasına yönelik talepler Türk lirası üzerinde en önemli baskı unsuru olmaya devam ediyor. TL seçim belirsizliğinin sürdüğü bir ortamda dolar karşısında direnmekte güçlük çekerken, kur bu gelişmelerin gölgesinde saat 14:30’da 5,7536’ya tırmandı.

Çarşamba günü 5,68 lira civarından günü tamamlayan kur, bu sabah açılışı yukarı yönlü yaptı.

Günün ilk yarısında hareketlenen Dolar/TL, saat 14:30 sularında hızını artırarak 5,75’i gördü. Önceki kapanışa göre %1,30’luk bir artış gerçekleşmiş oldu. Şu dakikalarda Euro kuru ise %1,40 oranında artışla 6,4908’den işlem görüyor. Günün ilk yarısında 97 bin puanın üzerinden, değer kazancıyla giren Borsa İstanbul’da BIST 100 Endeksi ise 96.916 puana gerilemiş durumda.

Commerzbank tarafından bugün yapılan değerlendirmede, Türk lirasının önümüzdeki aylarda zayıflayacağı işaret edildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın dün açıkladığı yeni reform paketinin itiraz ve ikazlarla birlikte geldiğini ifade eden kurum analistleri, Dolar/TL’nin önümüzdeki aylarda yukarı yönde hareket edeceğini aktardı. Ek olarak Bakan Albayrak’ın açıkladığı reform paketi içerisinde yer alan gıda tedarik zinciri konusunda atılacak olan adımların enflasyonla mücadele konusunda yetersiz olacağı ifade edildi.

Olumlu olarak değerlendirilen madde ise banka bilançolarındaki sorunlu kredilerin özel bir banka veya girişim fonuna aktarılması olarak açıklandı. Fakat piyasa katılımcılarının bu yükümlülüklerin nasıl oluştuğunu unutacakları ve bankaları sağlıklı olarak görecekleri aktarıldı.

Garanti Yatırım Koordinatörü Tufan Cömert, seçim belirsizliğinin giderilmemesinin yatırımcıları negatif etkilediğini söyledi.

TL üzerindeki birinci baskının seçim konusu, diğerini de S-400 meselesi olduğunu ifade eden Cömert, bir yandan da swap faizlerinin yükselmesinin kurda oynaklığı artırdığını yorumladı. Oynaklık azalmadığı sürece yabancılar tarafından fon çekme ihtimalimizin bulunmadığını, eğer saydığı bu faktörlerde iyileşme olursa Türk lirasının değerlenebileceğini ekledi.

TEB Yatırım/BNP Paribas Stratejisti Işık Ökte seçim belirsizliğinin yarattığı olumsuzluklardan bahsederek, eğer İstanbul’da sonuçlar netleşseydi, dün açıklanan reform paketinin piyasalarda olumlu etkilerini izlemiş olacağımızı söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum