Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

SEC, NFT’ler Üzerindeki Araştırmalarını Yoğunlaştırıyor

ABD’li düzenleyici, NFT’lerin hangi kategoride görülmesi gerektiğine dair araştırmalar yapmaya başladı.
SEC, NFT’ler Üzerindeki Araştırmalarını Yoğunlaştırıyor
Yorum

NFT’ler son dönemde kripto para piyasasında en çok ilgi gören ürünler arasında yer alıyor. Bu pazarın hızla büyümesi, düzenleyici firmaların odağının buraya çevrilmesine neden oluyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Bloomberg tarafından hazırlanan bir rapora göre, belirli NFT’lerin menkul kıymet olarak nitelendirilip nitelendirilmediğini ve bu nedenle düzenleme ihtiyacı olup olmadığını araştırmaya başladı.

Rapora göre, son birkaç ay içinde avukatlar, NFT yaratıcılarına ve bazı kripto para borsalarına mahkeme celbi gönderdi. Soruşturma, SEC Başkanı Gary Gensler’in kripto piyasasının düzenlemelere uymasını sağlamak için yaptığı son girişimin bir parçası oldu.

SEC, varlıkları kolayca alınıp satılabilen birimlere ayırmayı içeren NFT’ler hakkında bilgi araştırmalar yapıyor. İsmini vermekten kaçınan bazı yetkililer, soruşturmanın devam ettiğini söyledi.

Soruşturmanın ana konusu NFT’lerin menkul kıymet olup olmadığı ve dolayısıyla hisse senetleri ile aynı kurallara tabi olup olmadığıdır.

NFT pazarı geçtiğimiz yıldan bu yana büyük ilerleme kaydetti. Bazı ünlülerin bu varlıklara milyon dolarlık ödemeler yapması dikkatleri çekti. 2021’de NFT bağlantılı Ethereum ekosistemindeki akıllı sözleşmelere yaklaşık 44 milyar dolar değerinde kripto para gönderimi gerçekleştirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%