Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SEC Ripple’a Dava Açarak XRP’nin %25 Düşmesine Neden Oldu

Ripple CEO'su SEC'in dava açmaya hazırlandığını söyledikten sonra bugün beklenen gerçekleşti ve XRP %25 değer kaybetti.
SEC Ripple’a Dava Açarak XRP’nin %25 Düşmesine Neden Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, dün Twitter’da yaptığı paylaşımlarla SEC’in kendilerine dava açacağından bahsetmişti. Bugün ise ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu XRP ile bağlantısı olan Ripple’ın 1,3 milyar dolarlık kayıtsız menkul kıymet teklifi gerçekleştirdiğini iddia eden bir dava açtı.

Dünkü işlemleri 0,4580 dolardan sonlandıran XRP, bugün devasa büyüklükte kayba yöneldi ve 0,30 dolar sınırına kadar geriledi.
XRP Yüzde 27,50 Düşüş
Kaynak: Coindesk

XRP, 0,4583 dolardan güne başladıktan kısa süre sonra 0,4432 dolara geriledi. Kademeli bir şekilde değer kaybeden kripto para, 0,3064 dolara kadar geriledi. Daha sonra %27,50 oranında değer kaybıyla 0,3492 dolardan işlem görmeye başladı.

XRP piyasa değeri 34,92 milyar dolara gerilerken, son 24 saatlik işlem hacmi 12,48 milyar dolar büyüklüğünde gerçekleşti. Ripple para biriminin yılbaşından bu yana getirisi ise %77,82 seviyesine geriledi. Dün bu oran %142,08 düzeyindeydi.

SEC, Ripple ve iki yöneticisini dava ediyor. CEO Brad Garlinghouse ile kurucu ortak Chris Larsen’e dava açan SEC’in şikayetinin merkezinde, XRP’nin bir para biriminden ziyade bir şirketteki hisse gibi menkul kıymet olarak ele alınması gerektiği iddiası yatıyor.

Ripple, XRP’nin bir para birimi olduğunu ve yatırım sözleşmesi olarak kaydedilmesi gerekmediğini belirterek SEC’in davasını reddediyor.
Dünyanın En Büyük Kripto Paraları Sıralama
Kaynak: CoinMarketCap

SEC’in Uygulama Bölümü Müdürü Stephanie Avakian, “Ripple, Larsen ve Garlinghouse’un devam eden tekliflerini ve perakende yatırımcılara milyarlarca XRP satışı gerçekleştiremediklerini iddia ediyoruz. Bu, potansiyel alıcıları XRP ve Ripple’ın işleri hakkında yeterli açıklamalardan ve sağlam kamu piyasası sistemimiz için temel olan diğer önemli uzun süreli korumalardan mahrum bıraktı,” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

SEC Başkanı Jay Clayton’ın yakında istifa etmesi beklenirken, Ripple davanın zamanlamasını sorguladı. Çünkü ABD hükümeti ve diğer düzenleyiciler daha önce XRP’ya para birimi statüsü vermişti. Coinmarketcap verilerine göre; XRP dün ve bugün yaşadığı büyük kayıplar sonucunda en büyük kripto paralar sıralamasında üçüncülükten dördüncü sıraya geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.