Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SEC Başkanı Kripto Paralara Karşı Katı Tutumunu Sürdürüyor

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler'in bugünkü açıklamaları öncesinde kripto paralara karşı katı tutumunu sürdürdüğü öne sürüldü. Detaylar haberde;
SEC Başkanı Kripto Paralara Karşı Katı Tutumunu Sürdürüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler’in Invite Only Summit konferansı için hazırlanan konuşma metninin sızdırıldığı iddia edildi. Metnin içeriğine göre Gensler’in kripto sektörü ile ilgili düşüncelerinde pek bir değişiklik görünmüyor.

Barron’un bildirdiğine göre kripto sektörü üzerinde en etkili isimlerin başında gelen Gensler’in bugün katılım göstermesi beklenen konferanstaki konuşma metinleri sızdırıldı.

SEC’in Kripto Para Birimleri Üzerindeki Baskısı Devam Edecek Gibi!

İçeriğe genel hatları ile bakıldığında SEC’in kripto sektörü ve kripto para birimleri üzerindeki düzenleyici baskısının devam etmesi bekleniyor.

En çok dikkat çeken noktaların başında ise Gensler’in çoğu kripto varlığı menkul kıymetler ve kripto ticaret platformlarını menkul kıymetler borsası olarak görmeye devam etmesi oldu.

Kripto para topluluğu tarafından özellikle yaptırım yoluyla düzenleme politikasını izlemesi nedeniyle yoğun eleştirilen alan Gensler’in, konuşmasında kripto endüstrisinin, hangi tokenlerin menkul kıymet olduğu konusunda yeterli netlik sağlanmaması eleştirisine yanıt vermesi bekleniyor.

GCM Yatırım Banner

Gensler’in bu konu ile ilgili konuşma metninde geçen cümlelerinden birinin “Mesajı beğenmemekle, almamak aynı şey değildir” olduğu ifade edildi.

Pek çok kripto para biriminin menkul kıymet olduğu için SEC denetimi altında olduğu düşüncesinden taviz vermeyen Gensler, menkul kıymet satışına aracılık ettikleri için kripto para platformlarının da kendi yetki alanları içerisinde olduğunun altını çizmeye devam edecek gibi görünüyor.

Gensler, Sektöre Yeni Giren Şirketlere Seslenecek

Gensler’in gündemindeki bir diğer önemli konu ise sektöre yeni adım atan kripto para şirketleri olacak. SEC Başkanı’nın bu şirketlere “İşin başında bizimle birlikte çalışın, bizimle paylaşın, bu çok daha az maliyetli” mesajını vermesi bekleniyor.

Gensler’in konuşma metninin sızdırıldığına dair iddialara henüz SEC cephesinden bir açıklama ya da yalanlama gelmedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.