Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SEC Başkanı: Kripto Borsaları Müşterilerine Karşı İşlem Yapıyor

SEC Başkanı Gary Gensler, kripto para borsalarını hedef alacak açıklamalarda bulundu. Ayrıntılar geliyor…
SEC Başkanı: Kripto Borsaları Müşterilerine Karşı İşlem Yapıyor
HABER GİRİŞ

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı (SEC) Gary Gensler, kripto para borsalarına yönelik dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Gary Gensler, bazı platformların kurallardan kaçtığını ve kendi müşterilerine karşı işlem yaptığını belirterek, dijital varlık borsalarına yönelik eleştirilerini sürdürüyor.

Gary Gensler, bazı platformların kurallardan kaçtığını ve kendi müşterilerine karşı işlem yaptığını belirterek, dijital varlık borsalarına yönelik eleştirilerini sürdürüyor.

Gensler: Borsalar SEC’e Kayıtlı Olmalı

Çoğu dijital varlığın SEC’İn yetki alanına girdiğini ve bunların alım satımının yapıldığı yerlerin düzenleyiciye kayıt olması gerektiğini yineleyen Gensler, bu amaca yönelik çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Bloomberg’e konuşan Gensler, kripto borsalarının saklama, piyasa oluşturma ve ticaret yeri sunma gibi işlerinin farklı bölümleri arasına uygun duvarlar koymadığından endişe duyduğunu vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Hizmetlerin birleştirilmesinin ise müşterilerin menfaatine olmayabileceğini belirtti. Gensler, borsaların genellikle müşterilerine karşı ticaret yaparak pazar paylarını artırdığını söyledi.

Stablecoin’leri Hedef Aldı

Menkul kıymetler düzenleyicisi ayrıca, genellikle dolara veya başka bir fiat para birimine eşitlenmiş stablecoin’ler ile ilgili sorunları da gündeme getirdi.

Gensler röportajda, en büyük üç stablecoin olan Tether, USD Coin ve Binance USD’nin hepsinin borsalara bağlı olduğuna dikkat çekti.

Bunun bir tesadüf olmadığını belirten Gensler, “Üç büyük platformdan her biri, ticareti kolaylaştırmak ve potansiyel olarak AML ve KYC’den kaçınmak için kuruldu” açıklamasında bulundu.

83 milyar dolar piyasa değeri ile en büyük stablecoin olan Tether’in, Bitfinex kripto borsasının arkasındaki isimlerle ilişkili olduğu biliniyor. Bir diğer stablecoin olan USD COin ise aralarında Coinbase’in de olduğu bir şirketler konsorsiyumu tarafından yönetiliyor. Dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance ise BUSD’un ihraççısı konumunda.

Binance’tan Açıklama Geldi

Gensler’in stablecoin’leri hedef alacak açıklamaları sonrası, Binance borsasından yanıt gecikmedi. Binance açıklamasında, BUSD’un katı kurallar altında faaliyet gösterdiğini ve kullanıcı topluluğu ile tüm bilgilerin paylaşıldığını bildirdi.

Geçtiğimiz gün ABD Hazine Bakanı Janet Yellen bu konuyla ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Yellen, stablecoin’ler için düzenleme çağrısını tekrarlamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.