Yatırım yapmaya başla!

SEC Başkanı Bitcoin’den Brexit’e Kadar Birçok Konuda Görüşlerini Açıkladı

SEC Başkanı Jay Clayton; Bitcoin, Brexit, aktivist yatırımcılık ve yüksek hızlı yatırım işlemlerine kadar birçok konuda soruları yanıtladı.
SEC Başkanı Bitcoin’den Brexit’e Kadar Birçok Konuda Görüşlerini Açıkladı

SEC Başkanı Jay Clayton, şirketlerin halka açılmasını daha sık gerçekleşmesi için kolaylaştırılması gerektiğini ve ofisinin Ana Cadde yatırımcılarının özel sermaye piyasalarına erişimine izin vermek için yeni bir görünüm aldığını söyledi.

Pazartesi günü New York Ekonomi Kulübü’nde yaptığı konuşmada Jay Clayton, daha fazla halka arz eksikliği ve Ana Caddelilerin çoğunun kamuya özel pazarlara erişiminin yetersizliğinin giderek artan bir endişe olduğunu belirtti.

Clayton sermaye piyasalarında iki segment olarak adlandırdığı şeye değindi. Bunlardan birincisi kamu piyasalarıyken, diğeri ise özel ve risk sermayesi yatırımları dahil özel piyasalardır.

“Yirmi beş yıl önce, kamu piyasaları neredeyse her ölçekte özel pazarlara hükmetti,” diyen Clayton, bugün farklı ölçekteki özel pazarların toplam büyüklük dahil kamu piyasalarını geride bıraktığına dikkat çekti.

Özel Pazarlara Katılma Fırsatları

Özel Pazarlara Katılma FırsatlarıClayton, kamu sermaye piyasalarını şirket için daha cazip hale getirmek ve orta halli küçük yatırımcılarının özel pazarlara katılma fırsatlarını genişletmek istiyor. Finansal açıklama kurallarını modernize etmek ve büyük ölçekli açıklamalar dediği şeye izin vererek bir boyutun herkese uymadığını fark etmek için çaba sarfettiğini de söylüyor.

Ana Cadde yatırımcısının çoğunlukla bireysel yatırımcıları özel tekliflere dahil etmenin maliyetinin yüksek olduğunu belirterek, özel pazarlara erişemediğinden endişe duyduğunu belirtti.

Clayton, özel pazarlara erişimi genişletme girişimlerine aynı zamanda uygun yatırımcı korumaları sağlamayı amaçlayan taze bir bakış kazandırmak istediğini ifade etti.

Bitcoin ETF’leri

Bitcoin ETF'leriClayton, SEC’in temel endişelerinden birinde ilerleme kaydedildiğini söyledi ve gözaltının nasıl ele alındığını anlattı.

Başka bir temel kaygının bitcoin fiyatlarının çoğunun manipülasyona tabi döviz borsalarında gerçekleşmesi olduğuna dikkat çeken Clayton, bu borsaların ABD hisse senedi piyasalarıyla aynı seviyede koruma sağlamadığını belirtti.

Clayton aynı zamanda fiyat manipülasyonunun hala büyük bir endişe kaynağı olduğunu da ifade etti.

Brexit ve ABD Şirketleri

Brexit ve ABD ŞirketleriGeçmişte Clayton, zor bir Brexit’in ABD şirketi üzerindeki etkisiyle ilgili endişelerini dile getirmişti. Ancak birçok şirket için Brexit’in zaten birçok yönden geldiğini belirtti.

Şirketleri yöneten insanların etkinliklere hazırlandığını ve potansiyel bir Brexit ile başa çıkmak için sipariş durumlarını kontrol ettiklerini ifade etti. Bu yüzden bugün bir yıl öncesine göre daha iyi bir yerde olunduğunu söyledi.

Bununla birlikte sonuçların aralığının herkesin rahat etmesi gerekenlerden daha fazla kaldığını itiraf etti ve SEC’in potansiyel etkileri yakından izlemeye devam ettiğini yineledi.

Yüksek Hızlı İşlemler

Yüksek Hızlı İşlemlerClayton’a, nicel ticaretin etkisi ve yüksek hızlı ticareti kolaylaştırmak için algoritmaların büyümesi ve SEC’in bu ticareti nasıl izlediği de soruldu.

Tüm pratik amaçlar için bugün yapılan tüm işlemlerin makine ticareti olduğunu hatırlatarak cevaplamaya başlayan Clayton, “Komisyoncunuza gidip şöyle diyorsanız bunun yüz hissesini istiyorum veya şunun yüz hissesini satmak istiyorum diyorsun, bu bir algoritma ile beslenir,” dedi.

Clayton, SEC kurallarının algoritmaları izlemek için sürekli olarak ayarlandığını belirtti. Bugün işlem yapmanın tıpkı sesli işlemlerde olduğu gibi adil ve şeffaf olmasını sağlamak için onlara bakmaya devam ettiklerini ifade etti.

Hissedar Aktivizmi

Hissedar AktivizmiClayton’a yöneltilen sorulardan birisini de eski Kongre Üyesi Harold Ford Jr. sordu. Harold Ford Jr, Elliott Management’ın AT&T’de büyük bir pay açıkladığını ve hissedar eylemciliğinin doğru mu, yoksa yanlış mı kullanıldığı soruldu.

Clayton, hissedar aktivizminin şirket sahiplerinin istediklerini ifade etmelerinin bir yolu olduğunu ama tek yolu olmadığını belirtti.

“Hissedar sözleşmesinin gerçekten hissedarlarla ilişki halinde olduğundan emin olmak istiyoruz, biliyorsunuz,” diyen SEC Başkanı, uzun vadeli getiri arayan insanlar olduğunu söyledi.

SEC’in yakın zaman proxy sürecini keşfetmeye başladığını ve SEC’in bu alanda iyileştirmeler olacağını öngördüğünü de ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum