Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

SEC Başkanı ABD’deki Kripto Düzenleme Tasarısını Yetersiz Buldu

SEC Başkanı Gary Gensler, geçtiğimiz günlerde ABD'li Senatörler tarafından tanıtılan kripto düzenleme tasarısına dair konuştu. Detaylar şöyle...
SEC Başkanı ABD’deki Kripto Düzenleme Tasarısını Yetersiz Buldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, kripto düzenlemesi için kuralları ve rolleri belirlemeyi amaçlayan bir yasa tasarısının istemsizce diğer piyasa korumalarını zayıflatabileceğini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde ABD’li Senatörler Kirsten Gillibrand ve Cynthia Lummis tarafından, kripto para piyasasına düzenleme getiren yasa tasarısının tanıtımı yapılmıştı. Wall Street Journal’ın CFO Ağı Zirvesi’nde konuşan Gensler, birçok kripto şirketinin kendi ajansları tarafından denetlendiğini ifade etti.

Gensler yasa tasarısına dair önce milletvekilleriyle konuşmayı tercih ettiğini ve SEC olarak şirketlerin halktan nasıl para toplayabileceklerini denetlemede oynadığı rolü korumaya devam edeceklerini söyledi.

Gensler: Mevcut Düzenlemeleri Zayıflatmak İstemiyoruz

SEC Başkanı, 100 trilyon dolarlık bir sermaye piyasasında sahip olunan düzenlemeleri zayıflatmak istemediklerini kaydetti. Tasarı, belirtildiği gibi, kripto pazarının farklı bölümleri için farklı kurumlara sorumluluk veriyor ve küçük işlemler için de vergi muafiyeti sağlıyor.

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’ndaki (CFTC) mevkidaşı Rostin Behnam, daha önce tasarının çok elverişli olduğunu söylemişti.

Manşet Haberleri
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%
Bitcoin Günü Nasıl Kapatır?

CFTC başkanı, piyasa değerine göre en büyük iki kripto para birimi olan Bitcoin ve Ethereum’da gerçekleştirilen işlem hacmine atıfta bulunarak, ajansının kripto üzerinde daha fazla spot piyasa denetimine sahip olmasını savunuyor.

Bu kripto para birimlerinin her ikisi de, SEC’in denetleyeceği menkul kıymetler yerine, yaygın olarak emtia olarak kabul ediliyor. Gensler çoğu kripto borsasının yüzlerce token listelediğini ve hepsinin menkul kıymet olmasının pek mümkün olmadığını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.