Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Koronavirüsle Mücadele Kapsamında Sebze-Meyve Satışına Yönelik Tedbirler Alındı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, tüm dünyanın mücadele ettiği koronavirüs salgınının önlenmesi amacıyla pazar ve marketlerdeki sebze-meyve satışına birtakım düzenlemeler getirildiğini açıkladı.
Koronavirüsle Mücadele Kapsamında Sebze-Meyve Satışına Yönelik Tedbirler Alındı
Son Güncelleme: 
Yorum

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Kovid-19 salgınını kontrol altına almak amacıyla aldıkları yeni tedbirleri açıkladı. Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere birçok  bakanlık, kamu kurum ve kuruluşları ile birlikte hızlı ve önemli kararlar aldıklarını belirtti. Son alınan tedbirler ise sebze ve meyve satışına yönelik düzenlemeleri içeriyor.

Ticaret Bakanı Pekcan, iç ve dış ticaretin aksamaması ve kesintisiz satış için çalıştıklarını söyledi.

Pazar YerleriSektörün olumsuz etkilenmemesi için çalışmalarını hızlandırdıklarını belirten Pekcan, tüketicilere ve ticaret erbabına yönelik önlemleri hiç vakit kaybetmeden hayata geçirdiklerini kaydetti. Bu kapsamda 81 ilde sebze ve meyve satışına yönelik yeni kararlar aldıklarını söyledi.

Ticaret Bakanlığı’nın koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında sebze ve meyve satışına yönelik aldığı tedbirler şu maddeleri içeriyor:

  • Pazar yerleri ve toptancı hallerinde belediyeler tarafından dezenfeksiyon çalışmaları yapılacak. Bu çalışmalar ihmal edilmeyecek ve yeterli hijyen sağlanacak.
  • Manav, market ve pazarlarda satılan sebze ve meyvelerin tüketiciler tarafından seçilmesine izin verilmeyecek. Satıcı gereken hijyen koşullarını sağlayarak, tüketiciye sunacak.
  • Pazarlarda tezgah aralıkları geniş tutulacak.
  • Toptancı ve pazar yerleri ile diğer satış yerlerinde çalışan herkes hijyen konusunda bilgilendirilecek.
Şirketlerin genel kurul toplantılarının ileri bir tarihte yapılması için iptal etmeleri sağlandı.

Toplantılar ErtelenecekBakan Pekcan, sosyal mesafenin önemine değinerek, anonim ve limited şirketlerindeki toplantıların da iptal edilmesine imkan tanındığını söyledi. Buna göre yönetim organları tarafından çağrısı yapılan fakat henüz gerçekleştirilmeyen toplantılar ileriki bir tarihte yapılacak. Ayrıca bu toplantıların elektronik ortamda yapılmasına da olanak sağlanacağını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu