Yatırım yapmaya başla!

Sebze ve Meyvede KDV Oranının %1’e İndirilmesi Önerildi

Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Levent Küçük, sebze ve meyvede haksız fiyat artışı ile mücadele kapsamında, Mayıs ayına kadar KDV oranlarının %1’e indirilmesi önerisinde bulundu.
Sebze ve Meyvede KDV Oranının %1’e İndirilmesi Önerildi

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava şartlarına bir de fırsatçılar eklenince market ve pazarlardaki sebze-meyve fiyatları adeta uçtu. Mutfak masraflarını dikkate değer ölçüde etkileyen bu durumun düzeltilmesi içi harekete geçildi.

Tarım ve hayvancılık Bakanı Bekir Pakdemirli, sebze ve meyvelerde fahiş fiyat uygulayanlara gereken cezaların kesileceğini, bu konuda vatandaşların da denetimlere destek olması gerektiğini söyledi. Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Levent Küçük’ten ise bu alandaki KDV oranlarının 3 aylığına %1’e düşürülmesi önerisi geldi.

Levent Küçük sebze-meyve perakende satışı ve nakliyesinde uygulanan KDV oranlarının 3 aylığına %1’e düşürülmesini talep etti.

Tüketiciler Derneği Başkanı bu alanda yapılan denetimlerin yanı sıra KDV oranlarında indirime gidilmesinin de tüketici tarafına olumlu yansıyabileceğini ifade etti. Yurt genelinde hortum ve sel felaketi sonrasında tarım alanlarının çok ciddi zarar gördüğünü söyleyen Küçük, Antalya ve Kumluca’da yaşanan afetler sonrasında sebze ve meyve fiyatlarının daha da yükseleceğini belirtti.

Son dönemde hem hava şartları hem de fırsatçıların etkisiyle fiyatların çok fazla yükseldiğini, perakende satışındaki %8, nakliyedeki %18 olan KDV oranlarının üç ay gibi bir süre için %1’e indirilmesinin olumlu bir hamle olacağını aktardı.

İstanbul Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Burhan Er de indirimlerin vatandaşa olumlu yansıyacağını söyledi.

Fiyatlarla mücadele sürecinde stopaj, kurumlar vergisi ve KDV oranlarının düşürülmesi gerektiğini, bu kararın ise en azından hava şartlarının düzeleceği, yeni mahsullerin çıkacağı Mayıs ayına kadar sürmesinin işe yarayacağını ekledi. “Üretim olmazsa ne yaparsanız yapın fiyatlar düşmez. Üretimi artırmalıyız.” diyen Burhan Er, üretim konusuna çok önem verilmesi gerektiğini söyledi.

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu da marketlerdeki fiyatların pazara göre çok yüksek olduğunu, sektörde lider konumunda olan bazı ulusal market zincirlerinin bu durumu suiistimal ettiğini belirtti. KDV oranının düşürülmesi önerisinin uygulanabilir olduğunu, denetim sürecinde hükümet kadar vatandaşa da iş düştüğünü dile getirdi. Haksız fiyat artışı olduğu düşünülen yerlerden ürün alınmaması gerektiğini, kimsenin ürün almadığı bir yerde fiyatların mecburen düşeceğini aktardı

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum