Paylaşım
in G+

Sebze – Meyve Fiyatlarını Aşırı Artıranlara Ceza Kesilecek


 

Tarım ve Hayvancılık Bakanı Bekir Pakdemirli, sebze ve meyvede fahiş fiyat uygulayanlara gereken cezaların verileceğini, denetimler konusunda vatandaşların desteğinin de çok önemli olduğunu söyledi.

Tarım ve Hayvancılık Bakanı Bekir Pakdemirli pazar ve marketlerde aşırı yüksek fiyattan satılan sebze ve meyve piyasasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Türk-İş geçtiğimiz günlerde Ocak ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı. Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 2009 lira olarak hesaplandı.

Gıda fiyatlarının bir önceki aya göre yükseldiğini belirten Türk-İş raporunda, en büyük etkinin yaş sebze ve meyve fiyatlarından geldiği söylendi. Yurt genelinde görülen sağanak yağışlar özellikle Akdeniz ve Ege bölgesindeki tarım alanlarını sular altında bırakırken, bu durumun meyve sebze fiyatlarını bir önceki aya göre %25 oranında artırdığı bildirildi.

Fiyatların mevsim normallerinde olmadığını söyleyen Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli, sürekli denetim yaptıklarını belirtti.

Vatandaşın ucuz olan marketlerden alışveriş yaparak fiyatları dengeye ulaştırabileceğini söyleyen Pakdemirli, fahiş fiyat uygulayanlara gereken cezaları kestiklerini aktardı. Bu alandaki fiyat artışlarının enflasyona etkilerinin hissedilir olduğunu fakat yıl içerisinde dengelendiğini dile getirdi. Hal Yasası ile üreticiden tüketiciye fiyat artışı olacağını ve israfın azalacağını belirten Pakdemirli, bunun yanında perakende yasasının da ele alınması gerektiğini sözlerine ekledi.

Pakdemirli: 2022 yılında küçükbaş hayvan ihraç edebilecek durumda olacağız.

Tarım ve Hayvancılık Bakanı, hayvan nüfusunu artıracak projelerin hazırlandığını, gerekli kaynakların ayarlandığını, daha önceden olduğu gibi yeniden ihracat yapabilecek bir ülke konumuna geleceğimizi söyledi. Küçükbaş hayvan sayısını 85 milyona çıkaracaklarını, 2022 yılında ihraç eder hale geleceğimizi ve şu anda kasaplık canlı hayvan ithalatı yapılmadığını aktardı. Pakdemirli, Ortadoğu’ya ihraç etme çalışmalarının devam ettiğini, 2002 yılında bir yılda 6 kilo et yiyen vatandaşların şu anda 15 kilo et tüketebildiğini belirtti.

2002 yılında yılda 10 kilogram tavuk tüketilirken, bu rakam günümüzde 26 kiloya yükseldi.

Hem beyaz hem kırmızı et tüketiminde artış olduğunu söyleyen Bakan Pakdemirli, ölü bir hayvan gördükleri zaman bu durumun sebebini araştırdıklarını ve bir ihmal varsa gereken cezaları artıracaklarını söyledi.

Bu uyarı doğrultusunda hayvan sahiplerinin de hayvanlarına sahip çıkmak zorunda kalacağını aktardı. Son olarak kenevir konusu hakkında da konuşan Pakdemirli, Türkiye’nin her tarafında kenevir yetiştirmek için başvuruların geldiğini, bunların toplanıp, değerlendirildikten sonra ürünün yetişebileceği alanlara yoğunlaşacaklarını aktardı.

> Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı