Yatırım yapmaya başla!

IPARD Kapsamında Sebze ve Meyve Sektörüne 263 Milyon TL Hibe Verildi

Kırsal kalkınma projelerine destek çalışmaları devam ederken, IPARD kapsamında meyve ve sebze sektörüne verilen hibe desteği 263 milyon lira oldu.
IPARD Kapsamında Sebze ve Meyve Sektörüne 263 Milyon TL Hibe Verildi

Avrupa Birliği (AB) Katılım Öncesi Kırsal Kalkınma Aracı (IPARD) Programı kapsamında geçtiğimiz aylarda açıklanan hibe destekleri verilmeye devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, IPARD ile çiftçiye toplamda 400 milyon liralık hibe verileceğini söylemişti. Son açıklamasında ise sebze ve meyve sektörüne verilen hibe desteğinin 263 milyon lira olduğunu belirtti.

Potansiyel ve aday ülkelere destek amacıyla hazırlanan IPARD hibeleri üreticilerle buluşmaya devam ediyor.

Hibe DesteğiBakan Pakdemirli geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada toplamda 60 milyon Euro’luk destek verileceğini belirtmişti. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun (TKDK) 10 milyar TL tutarında yatırım yaptığını ve 60 bin kişiye istihdam sağladığını söyleyen Pakdemirli, verilecek olan 400 milyon liralık (60 milyon Euro) hibenin %75’in Avrupa Birliği, %25’nin ise ulusal kaynaktan sağlandığını açıklamıştı.

Bakan Pakdemirli yaptığı son bilgilendirmede TKDK aracılığıyla toplam yatırım değeri 640 milyon lira olan sebze ve meyve işleme projesine, 263 milyon TL hibe verildiğini söyledi. Türkiye’ye birçok alanda destek verildiğini ve bunlar arasında meyve ve sebzeciliğin de yer aldığını söyleyen Pakdemirli, verilen hibelerin; dondurma, depolama, kurutma ve paketleme gibi alanları kapsadığını aktardı.

Desteklerin yanında üretilen ürünlerin, hasat zamanının dışında da daha yüksek getiri ile satılması hedefleniyor.

Yüksek Getiri HedefleniyorBakan Pakdemirli tesislerin Avrupa Birliği standartlarına uygun bir şekilde kurulduğunu ve burada yaklaşık 6000 kişinin çalıştığını söyledi. Tesislerde üretilen ve işlenen ürünlerin büyük kısmının komşu ülkelere ihraç edildiği bilgisini de paylaştı.

En çok yatırımın Isparta’ya yapıldığını söyleyen Pakdemirli 130 milyon TL yatırım yapılan Isparta’ya 54 milyon TL tutarında hibe verildiğini dile getirdi. Onun hemen ardında ise Mersin, Manisa, Denizli ve karaman yer aldı.

Köylerden kentlere göçün önlenmesi, kırsal alanlarda ekonomik çeşitliliğin artırılması ve kalkınma için bu tür desteklere devam edeceklerini ifade etti. IPARD-II için 156 proje başvurusu yapıldığını, bu başvuruların TKDK tarafından incelendikten sonra, uygun olanlarının açıklanacağını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum