Yatırım yapmaya başla!

Seat’tan Geleceğin Seviye 5 Otonomlu Aracı “Vitoria SUV”

Seat, seviye 5 otonom sistemine sahip olacak geleceğin SUV modeli Vitoria'yı dijital görsellerle tanıttı.
Seat’tan Geleceğin Seviye 5 Otonomlu Aracı “Vitoria SUV”

Alt şirketlerin hayret verici çıkışları artık geleceğin araçlarını şekillendiriyor. VW’nin grup markalarından biri olan Seat, akıma karşı sağlam çizimlerini gün yüzüne çıkardı. Otomobil firmalarının segmentteki boyutsal değişimleri her geçen gün yeni araçların doğmasına neden oluyor. Audi neredeyse tüm Q serilerini tamamlarken, diğerleride bir büyük bir küçük şeklinde üretim yaptılar. Mesela Volvo XC90 – XC40 ilişkisi gibi.

İspanya’da bir şehir ismi olan “Vitoria”, Seat’ın ileride SUV araçlarının nasıl olacağını gösteriyor. Ateca ile başlatılan 4×4 serüveni, Arona ile devam ettirilmişti. Vitoria’a baktığımızda, üretim süreci çok sonrasında olacakmış gibi gözükse de, aslında bu SUV, İspanyol ekibin teknolojik özelliklerini anlatacağı bir ön gösterim aracı olacak.

Dijital görselleri yayınlanan Vitoria pratik ve kompakt.

Yeni Seat Konsept Vitoria SUVKonseptin ön kısmında iddialı ve derin parçalara yer verilmiş. Yukarıdan aşağıya doğru aracı süzdüğümüzde şekiller bize Cadillac’ın Super Cruse sistemini alan XT4 SUV‘u hatırlatıyor. Bu aracında bazı kısımlarında yuvarlatılmış hatlarla devam edilip, keskin dönüşler esas alınmış.

Geleceğin Seat aracında, tamponun adeta araçta maske gibi gözüp, “A” tipi başlayan aydınlatma grubunun aşağı kısımda Led şeritlerle birleştirilmesi, muazzam bir görüntü veriyor.

Diğer bir çizime geçtiğimiz zaman Seat’ın marka yüzünün biraz daha çok belli olduğunu görebiliriz.

Yeni Seat Konsept Vitoria SUV ÖzellikleriBunu dememizdeki sebeb ise ızgara kısmından ve buradan sonraki kısmılara verilen tasarım, Seat aracı olduğunu açıkça belirtiyor. Devamında hangi yüksek teknoloji özelliklerine sahip olacağını yazacağız ancak ondan önce bu aracın seviye 5 otonoma hazırladığını belirletelim.

Gövde bileşenleri hakkında konuşacak olursak; iç ve dış kısımda kullanılacak malzemeler aracın en hafif ve sağlam olmasına yönelik seçilmiş. Alüminyum ve dövme karbon ile alt ve üst yapı oluşturulacakken, iç mekanda Alacantra ve Fresno Blanco (beyaz kül) olarak adlandırılan rahatlatıcı renge sahip malzeme tipleri kullanılacak.

Vitoria çok ilginç özelliklerle gelecek.

Seat'ın Seviye 5 Otonom AracıSeat Vitoria’nın kapılarının üzerindeki yuvarlak düğmeler onun parmak izi okuyucu özelliğine sahip olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda aracın sistemini daha hızlı aktif etmek için yüz tanıma sisteminin olacağı söylendi.

Öte yandan içeri girdiğinizde Wi-Fi internet bağlantısı, Apple CarPlay ve Android Auto bağlantı elemanlarına sahip olacağı söylendi. Önemli olan kısımlar burası değil. Zira bunları günümüz araçlarında da görebiliyoruz.

Şekli ve rengiyle küçük bir Rezvani Tank gibi duran Vitoria, çıkış yıllarına yakın seviye 5 otonom sistemiyle anılacak.

Seat'ın Seviye 5 Otonom Aracı Yüz TanımaGünümüzde düşünün ki daha yarı otonom ve seviye 3 özerk sürüş tipleri kullanılıyor. Seat’ın istediği ise sürücüye bile ihtiyaç duyamadan A noktasından B noktasına Vitoria’sıyla seyahat ettirebilmek.

Kolay bir gelişim sürecesi olmasa da İspanyol şirket bunu yapmak istiyor. Resimlerden de farkedeceğiniz üzere bu kadar geniş ve direksiyonsuz şekilde gösterilmesi ileri seviye sürüş özelliğinin olacağını ima ediyor.

2030’lu yılların aracı gibi dursa da Seat’ın bu projeyi geciktireceğini düşünmüyoruz. Elektrikli bir aktarma organına sahip olacak Vitoria yakın zamanda çıkışı yapılırsa en fazla seviye 3 otonoma sahip olabilir.

İlerleyen zamanlarda da 2 seviye yukarı otomatik pilot özelliği katılabilir. Seat’nın yeni Vitoria konsepti hakkında düşünceleriniz neler?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum