Yatırım yapmaya başla!

Golf’ün İspanyol Kuzeni Leon’un 1 Milyonuncu Kutlaması Yapılıyor!

Seat, Leon'un 1.000.000'nuncu başarısını bantlardan indirdi!
Golf’ün İspanyol Kuzeni Leon’un 1 Milyonuncu Kutlaması Yapılıyor!

Her neslinde güzelleşerek, C segmentinin seyrini değiştiren Seat Leon, 1.000.000 üretim rakamına ulaştı. 1998 yılında Ibiza’dan büyük bir 5 kapılı olarak tasarlandı. Şanslı olduğu kısım onun VW’nin bünyesinde bir model olması ve Golf gibi bir araçla üretilmesi.

İlk iki jenerasyon, grubun A platformunda, son nesil ise Golf 7 ve Octavia’nın da kullandığı MQB‘ye alındı. 21 senelik yaşantısında temiz işler yapan Leon, 7 haneli satış rakamlarına ulaştı.

MK3 Leon’un 2012 yılındaki hali, daha karizmatik şekillerde çıkartılmıştı.

MK2’deki yuvarlak hatların yerine daha düz bir hatta alınan Leon, aydınlatma kısmında güzel tarafını vurgulamıştı. Son seri, yeni platformla birlikte önceki modele göre daha kısa. 5 cm kadar kısalmasına karşı Leon 3, dingil mesafesinde 5.8 cm daha uzundu.

Golf’un İspanyol kuzeni, kullanılan parçalardaki hafiflik ilkesine göre 90 kg‘de zayıflamıştı. Güvenliği D segmenti gibi gösterilen Leon’a diz hava yastığı, otomatik frenleme, adaptif cruise kontrol, yorgunluk tespit, ikincil çarpışma gibi insan hayatına yönelik bir dizi yeniliklerle gelmişti.

Martorell bugün Leon gururunu yaşıyor.

İspanyol ekip, “Seat Leon’un bu üçüncü neslinin en belirgin yönü, yedi yıl sonra bile hala pazarda sahip olduğunun geniş kabulüdür. Satış ve pazarlama için Seat VP. “2017’de, Leon’un şu anki kuşağı satılan 170.000 otomobille rekorunu kırdı” ve şimdi 2019’da, hacmini bu rakama yakın bir seviyede tutacağına hala eminiz.” dedi.

2012 model yılında çıktığında Leon’dan kötü sonuçlar alınmış. Şirket içerisinde bazı nedenlerden dolayı istenileni verememiş ve 149 milyon dolar yılı zararla kapatmış. 2018 yılına gelindiğinde ise tarihindeki en iyi sonuç olarak kabul edilen ve vergi sonrasında 326 milyon dolar kar rakamına ulaşılmış.

Seat Leon’un pazar payları her geçen yıl genişlemiş.

Leon’u ülkemiz kullanıcıları da çok seviyor. Görselden de ne kadar adet satıldığına bakabilirsiniz. Dizel ve benzinli modellerinde MK2 ve MK3 kasasına yoğun ilgi vardı. Kilit pazarlarda 2012 yılından veri sırasıyla %60 ve %70 şeklinde artış gözlemlenmiş. En çok müşteriye ulaştırılan Seat modeli olan Leon, satılan her dört otomobilden birisi oldu.

Şirketin sonradan yükselen pazarlarında Almanya ve İngiltere’nin ilgisi daha fazla yoğunlanmış. Bu arada İspanya pazarı Leon’un en çok rağbet gördüğü 2. pazar.

MK3 ile 1.000.000 sınırı aşan 5 kapılı İspanyol, tüm nesillerinde 2.210.712 örneği satılmış. Leon’un asıl satışlardaki ana vatanı Avrupa olsa da son dönemlerde Meksika, Fas, Singapur ve Yeni Zelanda gibi ülkelerin de kapsama alınarak, 5 kıtaya gönderimleri yapılmakta.

Leon’un geliştirilmesi ve yenilenmesi hakkında son dönemlerde bazı şeyler tanıtılmıştı. Yeni TGI Evo sıvılaştırılmış Doğal Gazlı motorla da satılan Leon, daha çevreci bir varyantıyla gidiyor.

Öte yandan 2020 model yılı olarak aktarılan MK4 kasa prototiplerinin testlerini görmüştük. Test görüntülerden gelen ilk kokpit yapısını da buradan bakarak ulaşabilirsiniz. Özetlemek gerekirse Leon, her döneminde başarıyı yakalamış, VW dahil kendi firmasının öne çıkmasını sağlamıştır. Kimine göre Golf’e verilecek daha az paralara karşı Leon’un daha iyi olduğu savunulmuştu. Leon hakkında sizin düşünceleriniz nelerdir?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum