Yatırım yapmaya başla!

Seat Kuzey Amerika Pazarına İsim Değiştirerek Cupra ile Devam Edebilir!

Seat, çok araba satsa da bazı pazarlardaki başarısızlığı onu farklı bir stratejiye itiyor!
Seat Kuzey Amerika Pazarına İsim Değiştirerek Cupra ile Devam Edebilir!

Hangi otomobil pazarı olursa olsun otomobil şirketleri Amerika pazarına girmek için Ar-Ge yapar, donanımlarını çeşitlendirir ve yeni motorlar sunar. 350 milyonluk pazar herhangi bir şirketin yükselişi için kilit anahtarıdır. Giren marka da kesinlikle kazanır. Toyota’nın zamanında girip Lexus’la zirveyi yaşaması gibi!

Seat’ta ABD pazarına girmiş bir marka olsa da, ülke halkı pek de İspanyol araçlarını tercih ediyor diyemeyiz. 2011 yılında Avrupa’daki Estate ST modelini içeren Audi A4 tabanlı Exeo‘nun yeni versiyonunu sunmuş, özel bir donanım paket seçeneği ile gitse de satışları çok olmamış. Buna dur demek isteyen VAG, taktik değiştirerek, Seat’ı Amerika’da Cupra olarak değiştirebilir.

Seat açısından bakıldığında yapmak istediği eylem planı, en mantıklısı gözüküyor.

En azından denese de bir şey kaybetmeyecek. Çünkü, 2008-2016 yılları arasında yalnızca 70.688 adet araç satılabilmiş ve ABD pazarı ticari açıdan kesinlikle başarısızdı.

Autocar’a göre İspanyol marka her şeyi bırakarak, performans alt markasını Amerika pazarına sunabileceğini söylüyor. Seat da isminin varlığının bir şeyleri değiştirmeyeceğini anlamış.

VW marka genel başkanı geçen ay gerçekleşen Frankfurt Fuarı’nda bunu dile getirmiş.

VAG genel başkanı Herbest Diess, Seat’ın uzun vadede hayatta kalma şansının, VW’nin binek araba bölümünün BMW, Mercedes, Jaguar, Lexus ve Audi’ye karşı yarışan FCA’nın Alfa Romeo’suna benzer bir şekilde daha kaliteli marka olarak konumlandırılacağını açıkladı.

Alınan karar Seat’ın satış rakamlarına göre biraz ters olabilir. Yani geçen sene 500.000’lik bir satış rakamına ulaşan İspanyol’un, Fransa ve İtalya pazarlarında da istenileni verememiş. Yani Amerika gibi buralarda da Cupra daha fazla ön planda tutulabilir.

Seat & Cupra’nın firma başkanı Luca de Meo, “Seat büyümeye ve kredibilite kazanmaya odaklandı, ancak bazı pazarlarda Seat markasının imaja duyarlı insanlardan hala bazı redleri var. Bunu düzeltebiliriz, ama zamana ihtiyacımız var. Cupra yeni bir şeyle sıfırdan başlıyor. Yeşil bir alandan başlıyoruz ve belki de bununla birlikte diğer durumlarda Seat almayacak müşterileri çekebiliriz. Bizim için bu tür arabaları satmak, çok daha karlı. Bu, markanın fethini arttırmamızı sağlıyor.” dedi.

Meo zaman konusunda haklı olabilir. Elektrikli araçlarla hayatına başlayan Cupra’nın bugün karar alsa bile en erken 2023-2025 yılları arasında söz edilen pazarlara girebileceğini düşünüyoruz. Yine de Seat’ın Kuzey Amerika pazarına yeni bir soluk getirmesi ve kendisini tercih etmeyen müşterilerini Cupra ile çok daha basit satışlar yapabilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum