Yatırım yapmaya başla!

Seat, Araç Tasarımlarını 40.000 Tanesinin Gücüne Denk Gelen Bilgisayarla Yapıyor!

Seat, modellerinin daha pürüzsüz ve hızlı geliştirilmesi için Katalonya Politeknik Üniversitesi'nde geliştirilen bilgisayar, Avrupa'nın 4. en büyüğü!
Seat, Araç Tasarımlarını 40.000 Tanesinin Gücüne Denk Gelen Bilgisayarla Yapıyor!

Seat için hemen 90’lara gidelim! Gittiysek geri gelerek İspanyolun nasıl bir yol katettiğini daha net görebiliriz. VW sayesinde saldırı alanlarını olabildiğince ilerleten ve Skoda ile birlikte SUV dünyasında önemli adımlar atan Seat, tasarımlar için akla zarar bir bilgisayar kullanıyor.

Barselona’daki Kataloyonya Politeknik Üniversitesi‘nde geliştirilen, özellikleriyle hayret derecesinde olan pc, ülkenin de en büyüğü olarak Seat modellerini oluşturmada hizmet verecek.

Açıkçası rakamları gördüğümüzde bir bilgisayardan mı bahsediliyor anlamadık.

Seat En Büyük Araç Tasarım BilgisayarıGündelik kullandığımız bir pc düşünün. Ondan da 40.000 adet olduğunu. İşte Seat’ın kullanacağı bilgisayarına karşılık gelen rakam tam olarak bu. Özellikleri 3,456 nodes, 6,912 chips, 13.7 petaflops terimleriyle ifade ediliyor. 180 metrekarelik bir alanda saklanan pc, 78 ton ağırlığında.

BSC araştırmacısı Oriol Lehmkuhl, “SEAT ile tekerlek göbeği geometrisinin otomobillerin aerodinamiği üzerindeki etkisini inceliyorum. Her nokta, paralel çalışan bir dizi işlemci tarafından analiz edilir. Bireysel olarak analiz edilmeleri aylar alabiliyordu.” diyor.

Özellikleri binli rakamlarla ifade edilen mega pc, Seat otomobillerinin üretim sürecindeki hesaplamaları yapacak.

Seat En Büyük Araç Tasarım Bilgisayarı BSC Barselonaİspanyol mühendislerin aylar sürecek hesaplama ve çalışmalarını kısa sürede halledilmesi için üniversite de oluşturulan bir nevi yapay zekayı, araçların hava sürtünme katsayılarını düşürmek amacıyla trilyon işlemli hesaplamalar yapacak.

Seat aerodinamik mühendisi Maria Garcia-Navas, “Rüzgar tüneli ile çalışmak pahalı ve kil modeller bozuluyor, bu yüzden sürekli değişiklikler yapılması gerekiyor. BSC süper bilgisayarının hesaplama gücü, tekerlekler hareket ederken jantların içinde havanın nasıl davrandığını görmek için daha fazla parametre eklememizi sağlar. Fikir, simülasyon ve gerçeklik arasındaki boşluğu giderek daraltmaktır.” şeklinde bu devasa makinayı tanımlıyor.

Navas’ın dedikleri doğru olabilir zira bazı firmalar araçlarındaki aerodinamik yapı ve rüzgarla olan ilişkilerinde kullanılan rüzgar tünellerinin maliyetli olmasından projeler iptal ediliyordu. Gün geçtikçe bilgisayarlara bırakılan imalatlar, aslında uzay çağının da başladığına işaret ediyor.

BSC’nin ortaya çıkarılması, zaman ve maliyetlerin düşürülmesi olsa da gelecek Seat modellerinin kusursuzluk anlayışında inşa edileceğine şüphesiz yaklaşılabilir…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum