Yatırım yapmaya başla!

125 Yıllık Perakendeci Sears İflas Başvurusunda Bulundu!

ABD merkezli perakendecilik şirketi Sears’ın iflas başvurusunda bulunması, tüm dünyada yankı uyandırdı. Detaylar aşağıda;
125 Yıllık Perakendeci Sears İflas Başvurusunda Bulundu!

ABD merkezli perakende devi Sears da iflas bayrağını çeken şirketler arasına katıldı. Bugün itibariyle vadesi dolan 134 milyon dolarlık borç taksitini ödeyemeyeceği için iflas başvurusunda bulunduğu açıklanan Sears, aldığı kararla tüm dünyayı şoke etti.

Grubun en büyük hissedarı ve Yönetim Kurulu Başkanı Eddie Lampert, konuyla ilgili açıklamasında şirketin iflas başvurusunda bulunmamak için çaba harcadığını ama zararlar nedeniyle bunun başarılamadığını dile getirdi.

İlave olarak, Eddie Lampert’ın yönetim kurulu başkanlığını sürdüreceği fakat CEO’luk görevinden hemen ayrılacağı kaydedildi.

Eddie Lampert CEO'luktan ayrılıyor125 yıllık Sears’ın mali manevralar yaparak ve CEO Eddie Lampert’ın milyarlarına güvenerek geçirdiği yılların ardından Pazartesi günü  iflas başvurusunda bulunmasıyla M-III Partners’ın yönetici ortağı Mohsin Meghji’yi baş yeniden yapılandırma görevlisi olarak atadığı bildirildi. İflasın parçası olarak 142 mağazanın yıl sonuna kadar kepenk kapatacağı, tasfiye satışlarına ise en kısa sürede başlanacağı aktarıldı.

Öte yandan ilgili haberlerde, Lampert’ın Sears ile Kmart’ı birleştirerek iflastan kurtulma çabalarının işe yaramadığı hatırlatıldı.

Sears İflas EdiyorŞirket hala 700 civarında mağazaya sahip olduğu ve bunların genç kuşaklar tarafından neredeyse hiç ziyaret edilmediği söylendi. Sears’da hakim hissedar konumunda olan Lampert’in şirketin yüzde 31’lik hissesini elinde bulundurduğu, hedge fonu ESL Investments’ın ise yaklaşık yüzde 19’luk hissesi olduğu yazıldı. Öte yandan, Lampert’ın iflas başvurusunda bulunurken bile Sears’a yatırım yapmaya devam etmesine de dikkat çekildi.

Çünkü perakendeci Pazartesi sabahı ESL’nin Sears’ı desteklemek için 300 milyon dolarlık borçiçin görüşme yaptığını dile getirdi.

Kaldı ki bu kredi şirketin yatırım bankalarından temin ettiği 300 milyon dolarlık ek bir tutarın üzerine gelecekti. Lampert da konuyla ilgili düşüncesini; “ESL Sears’a zaman ve para yatırdı çünkü şirketin bir geleceği olduğuna inanıyoruz” diyerek açıkladı.

Ancak 1930’lu yılların Amazon’u olarak tanımlanan perakende devi, iflasa doğru yol aldığının işaretlerini uzun süredir gösteriyordu. Keza şirket daha birkaç ay önce 72 mağazasını daha kapatacağını açıklamış, Amazon ve diğer e-ticaret şirketlerinin yükselişinden olumsuz etkilenmişti. Wal-Mart’ın aksine değişime ayak uyduramayan Sears, sonunda beklenen hamleyi yaptı ve iflas başvurusunda bulundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum