Yatırım yapmaya başla!

Sears: Eddie Lampert, Steven Mnuchin ve Diğer Kurul Üyeleri Şirketten Milyarlar Çaldı

İflas bayrağını çeken bir zamanların ABD’li perakende devi Sears, eski CEO’su Eddie Lampert’ı şirketten milyarlarca dolar çalmakla suçluyor. İşte detaylar;
Sears: Eddie Lampert, Steven Mnuchin ve Diğer Kurul Üyeleri Şirketten Milyarlar Çaldı

İflas bayrağını çeken ve bir zamanların perakende devi olan ABD’li Sears, Perşembe günü eski CEO’su Eddie Lampert ve Lampert’ın Yale Üniversitesi’nden arkadaşı ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin dahil geçmiş yıllardaki bir dizi yönetim kurulu üyesine karşı dava açtı. Söz konusu isimlerin bir zamanların perakende devinden milyarlarca dolar çaldığını öne süren Sears, açtığı davayla ABD gündemine bomba gibi düştü.

Geçtiğimiz Ekim ayında yıllarca süren zararların ardından CEO, Başkan ve en büyük hissedar olan Eddie Lampert liderliğinde iflas başvurusunda bulunan Sears, bu dönemde yöneticisi tarafından tamamen tasfiye edilmekten kurtarılmıştı. Nitelim Lampert, hedge fonu ESL Investments’ın iştiraki olan Transform Holdco aracılığıyla firmayı satın almıştı.

Fakat Sears’ın teminatsız alacaklıları defalarca Eddie Lampert’ın Sears’ın çözümünün değil çöküşünün sebebi olduğunu savunmuşlardı.

Eddie Lampert’ın Sears’ın Çözümünün Değil Çöküşünün Nedeni Alacaklılar, Lampert’ın Sears’ın en büyük hissedarlarıyla birlikte, 2014’teki Lands’ End’in yan ürünü dahil Lampert gözetiminde gerçekleşen anlaşmalardan haksız yere faydalandığını söylemiş ve
şirketin en iyi varlıklarını Lampert’ın bir yıl sonra yarattığı Seritage Growth Properties isimli yatırım fonuna aktardığını savunmuştu. Bu iddialar teminatsız alacaklıların Lampert ve Sears’taki başkaları adına iddiaları sürdürmeleri için zemin hazırlamıştı.

Açılan davada da; “Lampert, toplamda 2 milyar dolardan fazla varlığın, alacaklıların erişemeyeceği bir yere, kendisine ve Sears’ın diğer hissedarlarına devredilmesine neden oldu” denildi.

Lampert 2 Milyar Dolar Varlığı Kendisine ESL ve Diğer Hissedarlara Devredilmesine Neden Oldu Lampert’a karşı iddialar arasında, Lampert’ın Leonard Green & Partners ve the Tommy Hilfiger yatırım şirketlerinden Lands’ End için 1.6 milyar dolarlık teklifi reddederek, bunu markadaki payını elinde tutmak için yaptığı da vardı. Dosyada, o dönem şirketin CFO’su olan Robert Schriesheim’in başka bir Sears çalışanına gönderdiği maile de atıfta bulunuldu. Burada CFO, Lampert’ın kendi hisselerini en üst seviyeye çıkarırken Sears için parayı en uygun hale getirdiğini çünkü Lands’ End’in Sears dışında büyük bir değere sahip olduğunu bildiğini söylemişti.

Dava dosyasında, Sears bünyesindeki Lands’ End’in Eddie Lampert, ESL ve diğer Sears hissedarlarına dağıtıldığı da vurgulandı.

 Lands’ End Eddie Lampert ESL ve Diğer Hissedarlara Ayrıldı Kaldı ki ilk işlem gününde değeri 1 milyar doları aşmış ve Lampert’ın payı en az 490 milyon dolar olmuştu, hisse senedinin şu anki değeri ise 591.3 milyon dolardı.

Ayrıca Lampert’ın yatırım fonu Seritage’ın Sears’la anlaşmasının ona Sears’ın en iyi perakende mağazalarının 266’sının mülkiyetini verdiği ve mülklerin değerinin en az 649 milyon dolar daha düşük değerlendirildiği öne sürüldü. Kısacası, değerlemelerin temelde hatalı olduğu vurgulandı. Davada Eddie Lampert ve Steven Mnuchin’in yanı sıra perakendecide büyük bir yatırımcı olan hedge fonu yöneticisi Bruce Berkowitz ve ESL Başkanı Kunal Kamlani ile birlikte çok sayıda sanık isimlendirildi.

ESL sözcüsü iddialara ilişkin şöyle yanıt verdi: “ESL Investments, temelsiz suçlamaları ve hayali iddiaları tekrarlayan borçluların ESL, Bay Lampert ve Bay Kamlani hakkındaki şikayetlerini şiddetle reddediyor. Daha önce de söylediğimiz gibi, borçluların iddiaları yanıltıcı ya da sadece yanlış.” ABD Hazine Bakanı olarak görevlendirildiğinde Sears’ın yönetim kurulundan istifa eden Steven Mnuchin ise henüz bir açıklama yapmadı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum