Yatırım yapmaya başla!

Seagate’in Yeni HDD’si SSD’lere Meydan Okuyor!

Seagate üretmiş olduğu son HDD’si 480 mb/s okuma yazma hızına çıkarak SSD’lere adeta meydan okudu. İşte detaylar…
Seagate’in Yeni HDD’si SSD’lere Meydan Okuyor!

Son yıllarda depolama birimlerinde SSD’lere olan ilgi büyük oranda artmış durumda. Okuma yazma hızlarının Sata disklere göre çok daha yüksek olması SSD’leri cazip bir seçenek haline getirmiş durumda. Ancak SSD’lerde GB başına maaliyet HDD’lere göre çok daha yüksek olmakta.

Her ne kadar Nimbus’un 100 TB SSD’si ya da Samsung’un 30 TB SSD’si sahip oldukları büyük alanla dikkat çekse de bu cihazlar fiyatları ile adeta el yakıyor. Dünyanın önde gelen HDD üreticisi Seagate, daha yüksek veri transfer hızlarına sahip sabit diskler üretmek için çabalıyor. Multi Actuator adlı bir teknoloji ile SATA disklerden çok daha yüksek okuma yazma hızlarının elde edilmesi amaçlanıyor.

Multi Actuator ile SATA’nın Çalışma Prensibi Değişiyor

Seagate’in geliştirme aşamasında olduğu Muti Actuator teknolojisi ile SATA sürücülerde önemli gelişmeler yaşanıyor. Geleneksel sabit disklerde bulunan okuma yazma kafalarından farklı olarak Multi Actuator adlı teknolojide 2 adet okuma yazma koluna er veriliyor. Bu sayede diske saniyede çok daha fazla veri işlenebiliyor.

Yeni teknolojisi ile ürettiği HDD’lerin testlerini yapan Seagate, 480 mb/s okuma yazma hızına ulaşmayı başardı. Bu hızı HDD tarihinde bir rekor olarak tanımlayabiliriz. Söz konusu teknolojinin geliştirilmesi ile beraber hem birim başına daha az maliyet hem de SSD’ler ile son yıllarda aradaki uçurum kapanabilir.

Maliyet Olarak SSD’lere Fark Atılabilir

Seagate’in Multi Actuator teknolojisi ile üretip geliştirdiği HDD’lerin ilki 2019 yılında satışa sunulması bekleniyor. İlk yılında 14 TB boyuta sahip olması beklenen HDD’nin ilerleyen yıllarda kapasitelerinin arttırılarak kullanıcıya sunulması planlanıyor.

Eğer her şey yolunda giderse Seagete yeni teknolojisi ile GB başına maliyet olarak SSD’lere büyük fark atmış olacak. Multi Actuator teknolojisinin ileriki yıllarda Western Digital ve Toshiba gibi sektörün önde gelen HDD üreticileri tarafından da kullanılması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum