Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Scholz Enflasyonun Yakın Vadede Düşmeyeceğini Söyledi

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, enflasyonun tarihi bir zorluk yaşattığını ve yakın zamanda düşmeyeceğini belirtti.
Scholz Enflasyonun Yakın Vadede Düşmeyeceğini Söyledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünya genelinde yükselen enflasyon, küresel endişenin artmasına neden oluyor. Almanya Başbakanı Olaf Scholz, enflasyonun tarihi seviyelere ulaştığını söyledi.

Şansölye Olaf Scholz, durumu 1960’lar ve 70’lerdeki enflasyon kriziyle karşılaştırarak, Almanya’nın hayat pahalılığındaki tarihi bir artışla mücadele etmek için hızlı hareket etmesi gerektiğini ifade etti.

Alman lider, tüketicilerin acısını hafifletecek önlemler almak üzere işverenler ve sendikalar ile bir araya geldi. Scholz ortak çabanın amacının önümüzdeki haftalarda enflasyonla mücadele politikaları geliştirmek olduğunu söyledi.

Şansölye, “Mevcut kriz önümüzdeki birkaç hafta içinde bitmeyecek. Bu durumun öngörülebilir gelecekte değişmeyeceğine hazırlıklı olmalıyız. Başka bir deyişle, tarihi bir meydan okumayla karşı karşıyayız.” ifadelerini kullandı.

Alman hükümeti, Rusya’nın arzı kısmasının ardından artan gaz maliyetleri nedeniyle önlem alma çabalarını hızlandırıyor. Scholz, artan yaşam maliyetlerinin zengin ve fakir arasında daha derin bölünmeler yaratarak Alman toplumu üzerinde yıkıcı etkiler yaratabileceğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonda Savaş ve Pandemi Etkisi

Scholz, hükümet içinde verilecek desteğin türü ve nasıl finanse edileceği konusunda tartışmalar sürerken, gelecek yılın daha zor olacağını söyledi. Alman lider enflasyondaki mevcut sıçramaya ana neden olarak Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı ve uluslararası tedarik zincirlerindeki pandemi kaynaklı kesintileri gösterdi.

Euro Bölgesi’nde Mayıs ayında yıllık yüzde 8,1 olarak açıklanan enflasyon, Haziran’da 8,6’ya kadar çıktı. Bu tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak kayıtlara geçti. Almanya’da yıllık enflasyon yüzde 7,6 seviyesinde gelmişti.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, geçtiğimiz günlerde 11 yılın ardından ilk kez faiz artırımı yapılacağının sinyalini vermişti. Diğer yandan ABD Merkez Bankası, (FED) Mart, Mayıs ve Haziran ayındaki toplantılarında faiz artırım kararları almıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın