Yatırım yapmaya başla!

Savunmaya En Çok Para Harcayan 10 Ülke

Savunmaya En Çok Para Harcayan 10 Ülke

İkinci Dünya Savaşı’nın sonuçlanmasının ardından dünya iki kutuplu bir yerküre haline gelmişti. Bir yanda Batı’nın üstün gücü Amerika, diğer tarafta Doğu Bloğu’nun lideri Rusya. İkinci Dünya Savaşı’nın ağır bilançosu, devletlerin elinde bulunan etkin silah gücü ve eskiye nazaran daha belirgin çizilen sınırlar, savaş ihtimallerini en aza indirmişti. Bu dönemiyse hepimiz “Soğuk Savaş Yılları” olarak tanıdık. Evet, belki belirgin büyük bir sıcak savaş yaşanmadı; ama yaşanabilme ihtimali her zaman vardı. Devletler bu doğrultuda caydırıcı güç olarak bütçelerinin çoğunu güçlü bir savunmaya sahip olmak için harcamaya başladı. 1991’de Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından, Demir Perde’nin son kalesi de düşmüş oldu ve bu tarihten sonra globalleşme hız kazandı. Ama savaş ve ihtimali her zaman varlığını korudu.

Günümüzdeyse özellikle Batılı güçler tarafından oluşturulan suni terör örgütleri, birçok ülkenin sınır güvenliğini tehdit ediyor. Orta Doğu’da daha etkin olabilme yarışı, kısacası pastadan en büyük paya sahip olabilmek adına yapılan siyasi entrikalar, her yıl binlerce kişinin ölümüyle sonuçlanıyor. Devlet arası savaşsa eskiye nazaran daha uzak bir ihtimal; çünkü artık onların elinde mancınık ya da menzili birkaç yüz metre olan eski toplar yok. Atom bombası, nükleer başlıklı füzeler gibi insanlık tarihinin sonunu getirecek kadar güçlü silahlar bulunuyor. Bunun farkında olan en barışçıl ülkeler bile caydırıcı güçlerini kuvvetlendirmek adına savunma sanayilerine çok daha fazla önem veriyor. Tabi ki maddi kaynak açısından da bu durumun bir sırası var. Bakalım savunmasına en fazla para harcayan 10 ülke hangileri?

İşte karşınızda savunmaya en çok para harcayan ülkeler:

10 Brezilya

36.2 Milyar Dolar

BrezilyaBrezilya’nın ordusu 2000’li yıllarda kayda değer bir biçimde artmıştır. Brezilya, geliştirmekte olduğu askeri projelerini finanse edebilmek için vergi arttırma yolunu seçmemiş, bunun yerine artan petrol gelirlerini kullanmayı tercih etmiştir. Bununla birlikte Brezilya’nın askeri harcamalarının son birkaç yıl içersinde azaldığını görüyoruz. 2013 yılında ülkenin askeri harcamasının %4 oranında düşmesini buna kanıt olarak gösterebiliriz. Sonuçta, Brezilya favelaları ve ülkedeki uyuşturucu kartelleri, Brezilya’nın askeri harcamalarına neden 36.2 milyar dolar harcadığını göstermektedir.

9 Hindistan

49.1 Milyar Dolar

HindistanAskeri silah hususunda en büyük ithalatçılardan biri olarak bilinen Hindistan, 2013 yılında 5.6 milyar dolar değerinde ithalat yapmıştır. 2013 Hindistan’ın ilk orta menzilli balistik füzelerini ve ilk özel askeri uydusunu satın aldığı yıl olarak da bilinmektedir. Hindistan, askeri bütçesinin çoğunu ülkenin ordusunu güçlendirmek ve büyütmek için kullanmaktadır.

Hindistan 2013 yılı itibariyle, askeri harcamalarına gayrisafi yurt içi hasılasının %2.5’ini ayırmıştır. Buna rağmen, ülkenin askeri gücü hala eksik yetersiz olarak gösterilmektedir. Ki ülke, askeri harcamalarını Pakistan’la süregelen çatışmaları yüzünden artırmış olsa da bu durum her iki ülkenin varlığını da tehdit altına sokmaktadır.

8 Almanya

49.3 Milyar Dolar

AlmanyaŞaşırtıcı olan ne biliyor musunuz? Almanya savunması için düşük sayılan gayri safi yurt içi hasılasının %1.4’ü harcıyor olsa da ülke, dünyanın en gelişmiş askeri sistemlerinden birine sahiptir. Ayrıca Almanya’nın askeri teçhizat alanında dünyanın 6. en büyük ihracatçısı olduğunu da biliyoruz. Bununla birlikte, 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana dünya çatışmaları konusunda pasif kalan Almanya, o zamandan beri askeri donanımlar satmayı tercih etmektedir.

Çoğu ülke askeri harcamalarını azaltmayı tercih ederken, Almanya bunu tam tersini yapmış ve 2008’den 2013’e kadar askeri harcamalarını %2 oranında arttırmıştır. Diğer taraftan, ülke 2013 yılında 180.000 civarında olan asker sayısını azaltma yoluna giderek, askeri harcamalarını bir miktar azaltacağını da belirtmiştir.

7 İngiltere

56.2 Milyar Dolar

İngiltereGeçtiğimiz yıllarda, İngiltere Başbakanı David Cameron, ülkenin askeri harcamalarını kısıtlama yoluna gideceği hususunda açıklama yapmıştı. Başbakan’ın bu yorumunu eleştiren bazı kesimler, bunun Birleşik Krallık’ın güvenilirliğini azaltabileceğini düşündükleri için Cameron’un kararına karşı çıkmışlardı. Sonuçta İngiltere, yalnızca kendi vatandaşlarını korumakla yükümlü değil, aynı zamanda Birleşik Krallık’a bağlı ülkeleri ve denizaşırı topraklarını da korumak zorundadır. İngiltere bu alanda tasarruf yoluna gitmiş olsa da ülkenin 2013 yılı itibariyle askeri harcamalarına ayırdığı miktar 56.2 milyar dolar olup, bu da ülkenin gayrisafi yurt içi hasılasının % 2.3’ü anlamına gelmektedir.

6 Japonya

59.4 Milyar Dolar

JaponyaJaponya ise tam 10 yıl sonra askeri bütçesini ilk defa arttırmış. Bu durumda da Japonya’nın Çin’le yaşadığı toprak anlaşmazlığının etkili olduğu savunulmaktadır. Askeri bütçesini %0.8 oranında arttıran Japonya, gayri safi yurt içi hasılasının %1’ini bu alana ayırmaktadır. Sonuçta, Japonya’nın askeri harcamalarında yapmış olduğu bu artış, ülkenin diğer bölümlerini olumsuz etkileyebilir. Zira Japonya’nın 2013 yılı itibariyle olan ulusal borcunun %243 olduğunu, bu oranın da ülkeyi en çok ulusal borca sahip ülke yaptığını söyleyebiliriz.

5 Fransa

62.3 Milyar Dolar

Fransa250.000 civarında aktif asker sayısı olan Fransa dünyanın 14., Avrupa’nınsa en büyük askeri gücüne sahiptir. Bununla birlikte, Fransa’nın askeri birlikleri Irak’a konuşlanmamış olmasa da ülke, yurt dışındaki en aktif askeri güçlerden biri olarak görülmektedir. Orta Afrika Cumhuriyeti, Mali, Fildişi Sahili ve Libya’da askeri birlikleri olan Fransa, sadece açık ve meşru hedeflerin olduğu askeri operasyonlarda yer almasıyla gurur duyduğunu belirtmektedir. Yani Fransa, siyasi baskılar nedeniyle değil; yalnızca hükümetlerden bir çağrı geldiği takdirde askeri operasyonlara dahil oluyor, diyebiliriz.

4 Suudi Arabistan

62.8 Milyar Dolar

Suudi ArabistanSuudi Arabistan ise 2013 yılı itibariyle askeri bütçesini %14.3 oranında arttırmıştır. Bunun için Suudi Arabistan’ı suçlayamayız. Özellikle bu toprakların Irak ve Yemen gibi istikrarsız ülkelere komşu olması, ayrıca İran’la aralarındaki soğuk ilişki, Suudi’leri savunma yönünü güçlendirmeye itiyor. Suudi Arabistan 20 senelik askeri teçhizatlarını yenilemeye karar vermiş ve yeni füze, savunma sistemleri satın almıştır. Ülke bunun için 2011 yılında müttefiki olan Amerika’ya başvurmuş ve tam 30 milyar dolar ödeyerek 84 adet F-15 satın almıştır.

3 Rusya

84.9 Milyar Dolar

RusyaDünyanın en büyük silah satıcısı olarak bilinen Rusya’nın, 2013 yılı itibariyle yaptığı askeri ihracatın 8 milyar dolardan fazla olduğu belirtilmiştir. Bununla birlikte, Rusya’nın askeri alana ayırdığı bütçe 80’li yıllardaki kadar fazla olmamasına rağmen, ülkenin genel çatışmalardaki katılımı nedeniyle rakamlar sürekli olarak artmaktadır. Rusya’nın Suriye’deki savaşa dahil olması, buna verilecek örneklerden bir tanesidir. Sonuçta, Rusya’nın 2020’ye kadar tüm silahlarını yenilemeyi ve bu projeye 700 milyar dolar yatırmayı planladığını söyleyebiliriz.

2 Çin

171.4 Milyar Dolar

ÇinÇin 2013 yılında o kadar çok askeri ürün ihraç etti ki bu durum Çin’i askeri alanda dünyanın en büyük ithalatçısı ve ihracatçısı yaptı. Ayrıca, 2013’te askeri bütçesini %7.4 oranında arttıran Çin, harcamalarını ülkenin ekonomik kalkınmasıyla doğru prantılı olarak arttırmaktadır. Oldukça iyi silahlanmış ve 1.25 milyon aktif personelden oluşan büyük bir askeri gücü olan ülke, geleceğin süper gücü olma yolunda kararlı adımlarla ilerlemektedir. Görünen o ki Çin’in bu büyük gücüyle ne yapmayı planladığını, dünyanın geri kalanıyla birlikte ancak günü geldiğinde öğrenebileceğiz.

1 Amerika Birleşik Devletleri

618.7 Milyar Dolar

Amerika Birleşik DevletleriTabi ki savunmaya en çok para harcayan ülke olarak birinci sırada Amerika’yı görüyoruz. Amerika’nın askeri harcamalarının, yukarıdaki tüm ülkelerin askeri harcamalarının toplamından bile fazla olduğunu fark etmişsinizdir. Şu anda başka ülkelerde 200.000’den fazla askeri bulunan Amerika’nın askeri harcamalarını yakın zamanda azaltması pek olası görünmüyor. Sonuçta dünyanın en ileri teknolojili silah sistemlerine sahip olan Amerika, bu unvanını koruyabilmek için milyon dolarlar harcamaya devam edecek gibi görünüyor.

Özellikle ekonomik açıdan güçlü ülkelerin, siyasi platformda daha güçlü olabilmek için girdikleri yarışın faturasına birlikte göz attık. Aslında bir çoğu harcamalarının yanında, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere sattıkları silahlarla gelir gider dengesini az çok kuruyor. Peki, henüz savunma sanayisi gelişmemiş ülkeler ne yapıyor? Sağlık, eğitim dibe vurmuşken; onlar gelirlerinin büyük bir kısmını silaha yatırıyor. Fikrinizi merak ediyorum doğrusu, bu paraların hepsi silaha değilde barış için kullanılsaydı acaba ne olurdu?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum