Yatırım yapmaya başla!

Savunma Sanayi Yıl Sonu İhracat Hedefi 2 Milyar Dolar

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, savunma ve havacılık sanayinin bir yıl öncesine göre çok daha iyi performans gösterdiğini, yıl sonunda ihracatta 2 milyar doları geçeceğini öngördüklerini söyledi.
Savunma Sanayi Yıl Sonu İhracat  Hedefi 2 Milyar Dolar

Savunma ve havacılık sanayinin, geçen yıla göre daha iyi bir performans gösterdiği belirtilirken, 2018 yılı sonundaki ihracatın 2 milyar doları geçmesi bekleniyor. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, bu alandaki gelişmeler konusunda çok iyimser olduğunu, halihazırdaki rakamların çok kısa süre içerisinde daha da ileri noktalara varacağını dile getirdi.

Savunma sanayi gelişmelerini değerlendiren Demir, Ekim ayı itibarıyla ihracatın 1,5 milyar dolar olduğunu söyledi.

İhracatın geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında %14 artış kaydettiğini belirten Demir, platform ihracatına girilmesi halinde MİLGEM, Atak ve İHA’lardaki rakamların çok daha büyük olduğunu, MİLGEM (Milli Gemi) ihracatının tek başına 1 milyar Euro’yu bulduğunu söyledi.

İhracatta net rakamı artırmayı hedeflediklerini dile getiren Demir, Türk şirketlerinin yurt dışında birbirlerine rakip olmaları gibi bir denklem ortaya çıkacağını, bu doğrultuda kısıtlayıcı olmak yerine düzenleyici ve yol gösterici adımlar atılacağını ifade etti.

Ödemelerde yerel para birimlerinin ve çeşitli takas yöntemlerinin ihracata hız kazandıracağı düşünülüyor.

Bu unsurların ihracatın önünü açacağını söyleyen Demir, “İlgi alanımıza giren, potansiyel pazar olan coğrafyalarda hem takas yöntemi hem de yerel para kullanmanın çok cazip geleceğini düşünüyoruz. Bunu yönetmekle ilgili gönüllüyüz. Bununla ihracatta önemli adımlar atılması mümkün. Ben çok iyimserim. Bugün konuştuğumuz rakamların çok kısa sürede çok daha ileri noktalara varacağını bekliyorum.” değerlendirmesini yaptı.

İsmail Demir, ürünlerin güvenlik güçleri tarafından kullanılmasının ihracata önemli bir katkı sağladığını, ürün hakkında bilgi vermekten ziyade, sahada veya tatbikatta ortaya konulan performansın en etkili pazarlama yöntemi olduğunu sözlerine ekledi.

Demir, ümit vadeden birçok konu olduğunu fakat tam olarak hazırlık yapılmadan bilgi vermek istemediklerini söyledi.

Savunma ve havacılık sanayisindeki şirketlerin etkisini artırmak ve dünya piyasasında yer almalarını sağlamak için destek ve eğitim vereceklerini, kalifiye eleman sağlayacaklarını belirten Demir, bu sayede şirketlerin belirli bir kaliteyi tutturarak, bunu sürekli hale getirmelerini amaçladıklarını ifade etti.

“Hayallerimiz büyük ama hayalperest olmamalıyız” şeklinde cümşe kuran Demir, abartıdan kaçarak mümkün olduğunca mütevazi ilerlemek istediklerini, potansiyel, ümit vadeden birçok başka konu olduğunu fakat altını tam doldurmadan söylemek istemediklerini dile getirdi. Gereken tedbirleri aldıktan sonra o yolda yürümek istediklerini, şu anda bazı ürünlerle ilgili ortaya koydukları sürelerin, yıllardır bu işlerle uğraşan şirketleri hayrete düşürdüğünü sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum