Yatırım yapmaya başla!

Savunma Bakanı Mattis Trump’la Aynı Fikirde Olmadığı için Görevini Bırakıyor

ABD Başkanı Donald Trump, Savunma Bakanı James Mattis’in görevini bırakacağını açıkladı. Detaylar aşağıda;
Savunma Bakanı Mattis Trump’la Aynı Fikirde Olmadığı için Görevini Bırakıyor

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Perşembe günü Donald Trump’a gönderdiği mektupta; “başkanın kendisinin görüşleriyle daha uyumlu bir savunma bakanına sahip olma hakkı olduğunu” belirterek Şubat ayı sonunda istifa edeceğini bildirdi.

Ayrıca Trump’a verdiği olağanüstü mektubunda Mattis uzun süredir inandığı şeyin, ABD’nin asıl gücünün müttefikleriyle olan ilişkisi ve ortaklıklara dayalı yapısından kaynaklanması olduğunu vurgulayarak ABD’nin bu ittifakları sürdürmeden kendi çıkarlarını koruyamayacağını kaydetti. Mattis’in bu açıklamaları dikkat çekti çünkü Donald Trump’ın, İngiltere, Kanada ve Almanya’daki müttefiklerine sık sık saldırdığı biliniyordu.

Mektubunda Çin ve Rusya’yı örnek veren Mattis, ABD’nin söz konusu ülkelere karşı yaklaşımının kararlı ve kesin olması gerektiğini dile getirdi.

Savunma Bakanı Mattis İstifa ABD’nin uluslararası sahadaki konumuna ilişkin görüşlerinin Trump’la farklılaştığını belirten Mattis, yeni savunma bakanı bulunana kadar geçiş sürecinde elinden gelen tüm yardımcı göstereceğini de aktardı. Öte yandan bir Pentagon sözcüsü, 28 Şubat 2019’da görev süresinin sona ereceğini belirten Mattis’in istifa mektubunu Trump’a Perşembe günü öğleden sonra elden teslim ettiği ettiğini söyledi.

Bununla birlikte James Mattis’in mektubunun, Trump’ın ABD ordusunu Suriye’den geri çekmeye yönelik planlarının üzerine gelmesine dikkat çekildi.

Savunma Bakanı Mattis İstifa Mektubu Trump'ın Suriye'deki Orduyu Çekme Üzerine GeldiÇarşamba günü yapılan haberlerde Suriye’deki 2000’den fazla ABD askerinin geri çekileceği iddia edilmişti. Ardından Trump Suriye’den çıkma planının sürpriz olmadığını söylemiş ve Twitter’dan; “Suriye’den çıkmak sürpriz değildi. ABD, hiçbir şey kazanmadan değerli canları ve trilyonlarca doları harcayarak yaptıklarımızı takdir etmeyen kişileri korumak için Orta Doğu’nun polisi olmak mı istiyor? Sonsuza kadar orada olmak mı istiyoruz? Nihayet başkalarının savaşma zamanı geldi” ifadeleriyle paylaşım yapmıştı.

Trump’ın eylemi Kongre’de Trump’ın her zamanki müttefikleri olan isimler tarafından eleştirilerle karşılansa da Putin, Trump’ın doğru şeyi yaptığını dile getirmişti.

Putin Trump'ın Suriye'deki Orduyu Çekme Planı Doğru Buldu Perşembe akşamı da savunma yetkilileri NBC News’e, Beyaz Saray’ın Pentagon’a Afganistan’dan asker çekmeye yönelik planlara bakmasını istediğini aktarmıştı. Tüm bunların yanı sıra Trump’ın, ABD Savunma Bakanı James Mattis’in görevden ayrılmasıyla ilgili yorumları da ilgi çekti. Buna göre Trump, dün Mattis’in istifasıyla ilgili paylaşımlarında Mattis’in hükümetine 2 yıl boyunca savunma bakanı olarak hizmet ettikten sonra emekliliğe ayrılacağını dile getirdi.

Ve şu ifadeleri kullandı: “Onun döneminde, özellikle yeni savaş ekipmanları alınması konusunda çok büyük ilerlemeler sağlandı. General Mattis bana müttefiklerin ve diğer ülkelerin askeri yükümlülüklerini ödemeleri konusunda çok yardımcı oldu. Yeni bir savunma bakanı en kısa sürede belirlenecek. Jim’e hizmetinden dolayı çok teşekkür ederim.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum