Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Savaşın Acı Yüzü: Ukrayna’da 4,3 Milyon Çocuk Evinden Oldu

Bir ayını geride bırakmaya hazırlanan Ukrayna savaşı, çocuklar üzerinde yıkıcı etki yarattı. Milyonlarca çocuk yerinden ve ülkesinden edildi.
Savaşın Acı Yüzü: Ukrayna’da 4,3 Milyon Çocuk Evinden Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya’nın Ukrayna saldırısı 29. gününde devam ediyor. Rusya’ya yönelik ağır ekonomik yaptırımlarla caydırıcılık amaçlansa da Moskova hükümeti saldırılarından bir adım geri atmıyor.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) savaşın insani boyutunu gösteren güncel verileri açıkladı. Açıklamada Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı işgalin birinci ayında, 4,3 milyon çocuğun yerinden edildiği bildirildi. Bunun İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana çocukların en hızlı, büyük ölçekli yer değiştirmelerinden biri olduğu söylendi.

Savaş süresince 78 çocuğun hayatını kaybettiği, 105’inin yaralandığı açıklandı. UNICEF Başkanı Catherine Russell , “Bu, gelecek nesiller için kalıcı sonuçlar doğurabilecek korkunç bir dönüm noktası” diyerek, çarpıcı bir açıklamada bulundu.

6-23 aylık 450 bin bebeğin tamamlayıcı gıda desteğine ihtiyacı olduğu, 4,6 milyon insanın suya erişiminin sınırlı olduğu belirtildi. Çocukların güvenliğinin ve temel hizmetlere erişimin tehdit altında olduğu söylenirken, Dünya Sağlık Örgütü’ne ait sağlık tesislerine de 52 saldırı düzenlendiği açıklandı.

Savaş Ukrayna’daki Çocuklar için Büyük Yıkıma Yol açtı

Savaş Ukrayna’daki Çocuklar için Büyük Yıkıma Yol açtı“Çocukların acilen barışa ve korunmaya ihtiyacı var. Haklarına ihtiyaçları var” şeklinde konuşan Russell, bulaşıcı hastalıklara ve aşılama oranının düşmesi gibi risklere değindi.

GCM Yatırım Banner

UNICEF ve ortaklarının insani yardım sağlamak için çok çalıştığı, Ukrayna’nın dokuz bölgesindeki 49 hastaneye tıbbi malzeme ulaştırarak 400 bin anne, yeni doğan ve çocuk için sağlık hizmetine erişimi iyileştirdiği belirtildi.

Önümüzdeki haftalarda en güç durumdaki ailelere acil nakit transferine başlanacağı söylendi. Halen 7,5 milyon çocuğun risk altında olduğu hatırlatılırken, UNICEF’in 24 saat çalışarak psikososyal destek ve koruma hizmetleri sağladığı belirtildi.

BM verilerine göre 24 Şubat-23 Mart arasında 3 milyon 674 bin 952 mülteci komşu ülkelere geçti. Bu kişilerin 2 milyon 173 bin 944’ü Polonya’yı tercih ederken, onu Romanya ve Moldova izledi.

BM’ye bağlı Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Ukrayna içinde de yaklaşık 6,5 milyon sivilin yerinden edildiğini, diğer ülkelere göç edenlerle birlikte bu sayının 10 milyona ulaştığını açıkladı. Söz konusu dönemde 1650 sivilin yaralandığı ve 1035 sivilin hayatını kaybettiği bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.