Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Savaşın 26. Günü: Ukrayna’dan Kaçanların Sayısı 3,5 Milyon

Savaşın 26. gününde yaklaşık 3,5 milyon Ukraynalı, ülkeden kaçtı. Kadınlar ve çocuklar, kaçanların yaklaşık yüzde 90'ını oluşturuyor. Detaylar aşağıda;
Savaşın 26. Günü: Ukrayna’dan Kaçanların Sayısı 3,5 Milyon
Yorum

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından bugün yapılan açıklamaya göre yaklaşık 3,5 milyon Ukraynalı Rusya’nın işgalinin ardından ülkeden kaçtı. Ukraynalılara kapılarını açan komşu ülkeleri aşırı kötü durumlarına karşı gösterdikleri şefkatten dolayı takdir etti.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Rusya’nın 24 Şubat’taki işgalinden bu yana 3,489.644 Ukraynalının ülkeden kaçtığını duyurdu. Pazar günkü güncellemede rakam 100,600 yükseldi.

UNHCR Başkanı Filippo Grandi; “Dünya, son dört haftayı inançsızlıkla izledi. Milyonlarca insan tamamen alt üst olurken sayısız hayat kaybedildi” dedi.

Umutsuzluğa karşı koymak için, komşu ülkelerin, Ukraynalılara kalplerini ve evlerini açtığını dile getirdi. Dünya çapında milyonlarca insanın, Ukrayna halkının düştüğü durumdan haklı olarak etkilendiğini bildirdi.

Kadınlar ve çocuklar, kaçanların yaklaşık yüzde 90’ını oluştururken 18 ila 60 yaşları arasındaki Ukraynalı erkeklerin askere çağrılabileceği ve ülkeden ayrılamadıklarını eklendi.

BM kurumu UNICEF, yurt dışına kaçanlar arasında 1,5 milyondan fazla çocuğun olduğunu söyledi. UNHCR, Ukraynalı mültecileri karşılayan komşu ülkelerin dağılımını da verdi. Buna göre en fazla mülteci Polonya’ya gitti.

Her 10 Ukraynalı mülteciden altısı -şu ana kadar 2,083.854- Polonya sınırını geçti. Ukrayna’dan batıya, Polonya, Macaristan ve Slovakya’ya gidenlerin çoğu, daha sonra Avrupa’nın Schengen açık sınır bölgesindeki diğer ülkelere seyahat etti.

Diğer taraftan Romanya ile Ukrayna arasına sıkışıp Moldova’dan geçen çok sayıda kişi de dahil 535.461 Ukraynalı AB üyesi Romanya’ya girdi. Bunların büyük çoğunluğunun, diğer ülkelere, Avrupa’ya doğru ilerlediği düşünülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu