Yatırım yapmaya başla!

Malezya Başbakanı: Savaşa Girerlerse, ABD’ye Karşı İran Değil, Bir Dünya Savaşı Olacak

Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, ABD-İran anlaşmazlığındaki yanlış hesapların bir dünya savaşına yola açabileceğini söyledi. Detaylar aşağıda;
Malezya Başbakanı: Savaşa Girerlerse, ABD’ye Karşı İran Değil, Bir Dünya Savaşı Olacak

Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, ABD’nin İran’ı kışkırttığını ve yanlış hesaplamaların artan riskinin bir dünya savaşına yol açabileceğini söyledi. Yanlış hesaplamalar için hangi tarafın sorumlu olabileceği sorulduğunda ise; “Görebildiğim kadarıyla tüm provokasyonu yapan Amerika” dedi.

Güneydoğu Asyalı liderlerin 34. ASEAN Zirvesi için bir araya geldiği Tayland’ın başkenti Bangkok’ta konuşan Muhammed, ABD’nin önce nükleer anlaşmadan çekildiğini, şimdi de Körfez’e savaş gemileri gönderdiğini dile getirerek İran’ı kışkırtacak şeyler yaptıklarını aktardı.

Malezya Başbakanı: Tüm Provokasyonu Yapan Amerika!

Malezya Başbakanı: Tüm Provokasyonu Yapan Amerika!ABD ile İran arasındaki gerginlikler, Tahran’ın insansız bir Amerikan insansız hava aracını düşürdüğü Perşembe günü yeni yüksek seviyeleri test etmişti. Aracın düşürülmesi, ABD Başkanı Donald Trump’ı, İran’ın çeşitli hedeflerine yönelik askeri saldırıları onaylama çağrısı yapması için harekete geçirmiş ancak aynı günün akşamında saldırıları aniden durdurma kararı almıştı.

Aynı günün akşamında saldırıları aniden durdurma kararı almıştı. Başkan açıklamasında planı geri çektiğini çünkü tahmini olarak yaklaşık 150 kişilik yaşam kaybının, insansız bir aracın düşürülmesine orantısız olacağını söylemişti.

Cuma günü Twitter paylaşımında ise; “acelem yok, ordumuz yeniden inşa edildi, yeni ve gitmeye hazır” dedi. ABD Başkanı Donald Trump, İran ile savaş istemediğini fakat olası bir savaşta İran’ın yok olmayla karşı karşıya kalacağını dile getirdi. Yaptırımların etkisini gösterdiğini belirten Trump, İran’ın asla nükleer silah sahibi olamayacağının da üzerini çizmişti.

Malezya Başbakanı: Trump Öngörülemez, ABD-İran Anlaşmazlığı Bir Dünya Savaşına Yol Açabilir!

Malezya Başbakanı: Trump Öngörülemez, ABD-İran Anlaşmazlığı Bir Dünya Savaşına Yol Açabilir!Gelişmeler üzerine konuşan Malezya Başbakanı, savaşa girdikleri takdirde bunun Amerika’ya karşı İran savaşı olmayacağını, bir dünya savaşı olacağını aktardı. Nükleer silahların kullanıldığını görmek istemeyen diğer ülkelerin gelip buna bir son vermesi gerekeceğini bildiren Malezya lideri, ayrıca İran’ı büyük tedarikçilerden biri olarak devirdiklerini bu nedenle de enerji fiyatlarının yükseleceğini öngördü.

“Aslında yaptırım Malezya’ya da karşı çünkü İran’ın bize sağladığı gibi iyi bir ticaret ortağıyla ticaret yapamayız” diyen Muhammed, ABD’nin İran yaptırımlarına katılmadığını da şöyle açıkladı:

“Bu tür bir yaptırım uygulama ve diğer ülkeleri büyük gücün kararına uymaya zorlama oyunu, bütünüyle demokratik değil. Bu zorbalık.” Trump’ı tamamen öngörülemez olarak da nitelendiren Muhammed, onun bir dönem daha görevde kalarak tek başına tüm dünyaya çok fazla zarar verebileceğini kaydetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum