Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

“Savaş Suçlusu” Tanımı ABD-Rusya İlişkilerini Son Noktaya Getirdi

Rusya, Ukrayna topraklarında sebepsiz yere başlattığı saldırılarını devam ettirirken, Putin’in bir savaş suçu işlediğini düşünenlerin sayısı artıyor.
“Savaş Suçlusu” Tanımı ABD-Rusya İlişkilerini Son Noktaya Getirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya, Ukrayna’ya yönelik şiddetli saldırısı nedeniyle, dünyanın büyük kısmı tarafından kınanıyor. Özellikle kadın, yaşlı, çocuk demeden sivil halkı hedef alması ve yüzlerce sivilin ölmesi büyük tepki topluyor.

Aralarında ABD Başkanı Joe Biden olmak üzere birçok kişi Rusya’nın savaş suçu işlediğini belirtiyor. Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de bugün yaptığı açıklamada Rusya’nın savaş yasalarını dikkate almadığını ve Ukrayna topraklarında savaş suçu işlediğini söyledi.

Biden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için ilk kez 16 Mart’ta “savaş suçlusu” ifadesini kullandı. Biden’ın ardından ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken de bu görüşe katıldığını ifade etmişti.

Elde edilen bilgiye göre Rusya Dışişleri Bakanlığı, bu söyleme rağmen ABD Büyükelçisi John Sullivan’ı Moskova’ya davet ettiğini bildirdi. Ancak söz konusu ifadenin Rusya ile ABD arasındaki ilişkileri, kopmanın eşiğine getirdiğini dile getirdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Putin’in uluslararası hukuku ihlal edip etmediğini ve savaş suçları işleyip işlemediğini belirlemek için ayrı bir yasal süreç olduğunu söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu