Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Savaş OPEC+ Grubunun Üretim Planını Değiştirmeyecek

OPEC ve müttefiklerinden oluşan OPEC+ grubu, Rusya-Ukrayna savaşı ortasında endişelere rağmen üretim planında değişiklik yapmayacak. İşte detaylar;
Savaş OPEC+ Grubunun Üretim Planını Değiştirmeyecek
Yorum

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri operasyonlarının 6. gününde gerilim tırmanmaya devam ediyor. Rusya dünyanın ikinci en büyük petrol üreticisiyken piyasalar gelişmeleri endişeyle izliyor. Petrol fiyatları savaş ortamında 3 haneli rakamların üzerine çıkarken yarınki OPEC+ toplantısından çıkacak sonuç bekleniyor.

Geçen ay 25’incisi gerçekleşen toplantıda Mart ayı için 400 bin varillik üretim artışı kararı alınmıştı. Savaş sürerken Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun bir başka mütevazı artış üzerine anlaşacağı tahmin edildi.

OPEC+ Savaşa Rağmen Mütevazı Artışı Kabul Edecek

Bloomberg’in anketine göre yarınki toplantıda grup, Nisan ayı için 400 bin varil artış konusunda anlaşmaya varacak. Fiyatların varil başına 100 doların üzerine çıkmasına rağmen Nisan ayı için günde 400.000 varillik resmi bir artırımı onaylayacak.

Ankete katılan 18 kişiden yalnızca biri, planlanan 400 bin varilden daha büyük bir artış yapacağını öngördü. Hatta uygulamada, birçok ülke tedarik restorasyonu çalışmalarını sürdürdüğü için artışın önemli ölçüde daha küçük olması muhtemel olarak gösterildi.

Riyad, petrol rallisini soğutmak ve muslukları daha hızlı açarak enflasyonist baskıyı azaltmak için ABD ve diğer önemli tüketicilerin baskısı altında kalırken, delegeler OPEC+ grubunun temkinli hareketi sürdüreceklerinin sinyalini verdiler.

Rusya işgali petrol fiyatlarını sert artırsa da henüz piyasada gerçek bir varil kaybına yol açmadı. Rusya’nın koalisyonun ikinci en büyük üyesi olduğu düşünüldüğünde, grubun ABD’yi memnun edecek bir eylem üzerinde toplu olarak anlaşmaya varmasının zorluğu vurgulandı.

Üretim Artırılmazsa Fiyatlar Yükselir!

Starfuels Emtia Yatırım Danışmanlığı Direktörü Matt Stanley kısa süre önce yaptığı bir açıklamada üretim artışı beklediğini söylemişti.

OPEC+ grubunda üretimi artırabilecek olanların bunu yapmak zorunda kalacağını aksi takdirde petrol fiyatlarının gerçekten rekor seviyelere çıkabileceğini ifade etmişti.

İngiltere Merkezli Danışmanlık Şirketi Crystol Energy Üst Yöneticisi Carole Nakhle, Ukrayna’daki tansiyonun artması durumunda OPEC+ grubunun üretim artışına gidebileceğini belirtmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu