Yatırım yapmaya başla!

Saudi Aramco Sempra Energy’den ABD Doğal Gazı Almak için Anlaşma Yaptı

Saudi Aramco, ABD'nin sıvılaştırılmış doğal gazını San Diego merkezli kamu hizmeti şirketi Sempra Energy'den satın almak için anlaşma yaptı.
Saudi Aramco Sempra Energy’den ABD Doğal Gazı Almak için Anlaşma Yaptı

Suudi petrol devi Saudi Aramco, ABD’nin sıvılaştırılmış doğal gazını San Diego merkezli kamu hizmeti şirketi Sempra Energy’den satın alarak, devlete ait petrol devinin büyümekte olan uluslararası gaz pazarında oyuncu olma hedefini ilerletme anlaşması imzaladı.

Sempra LNG ve Aramco Services Company, Sempra’nın önümüzdeki 20 yıl boyunca Aramco’ya yılda 5 milyon ton LNG satmasını sağlayacak bir anlaşma imzaladıklarını açıkladılar.

Sempra Aramco'ya Yılda 5 Milyon Ton LNG SatacakAnlaşmanın müzakere ve sonuçlandırmaya tabi olduğu bilinirken, tedarikler şu anda geliştirilme aşamasında olan ve yılda 11 milyon ton LNG gemi kapasitesine sahip olacak olan Sempra’nın Port Arthur LNG tesisinin ilk aşamasında gelecek. Anlaşma, Aramco’nun tesise yüzde 25 hisse senedi yatırımı yapacağını gösterecek.

Anlaşma, LNG ihraç etmek için ABD tesisleri geliştirmeye çalışan birkaç şirketten biri olan Sempra için büyük bir destek oldu. LNG geliştiricilerin, milyarlarca dolarlık ihracat terminallerini finanse etmek için müşterileri sıraya koymaları gerekiyor. Bu nedenle Aramco ile yapılan anlaşma, Sempra’nın Port Arthur tesisini yeşil aydınlatması olasılığını artırıyor. Aramco’nun ise bir ABD LNG tesisinde yatırımı izlediği söyleniyor.

Aramco CEO’su Amin Nasser bir basın açıklamasında, Sempra ile yapılan anlaşmanın küresel anlamda LNG oyuncusu olma yolunda uzun vadeli stratejisinde bir adım öne geçtiğini söyledi.

Amin Nasser Anlaşma YorumuNasser, “LNG’ye olan küresel talebin yılda yaklaşık yüzde 4 artması ve 2035 yılına kadar yılda 500 milyon metrik tonu aşması bekleniyor. Bu pazarda önemli fırsatlar görüyoruz ve yükselişe geçmemizi sağlayacak stratejik ortaklıklar izlemeye devam edeceğiz,” dedi. Aramco, önümüzdeki 10 yıl içinde toplam gaz üretimini günde 23 milyar feet küp olarak iki katına çıkarmayı hedefliyor.

Suudi dev bu amaçla Kuzey Amerika, Rus Arktik ve Afrika’daki doğal gaz ortakları ve varlıklarını araştırıyor. Bu yılın başlarında, şirket Suudi Arabistan’ın engin petrol rezervlerini geliştiren ve uluslararası petrol ile gaz araştırmalarına genişleyen geleneksel işinin ötesine geçeceğini söyledi.

Bu, şirketin Exxon Mobil ve Royal Dutch Shell gibi uluslararası enerji şirketleriyle daha doğrudan rekabet edeceği anlamına geliyor.

Aramco için Yeni RekabetlerSaudi Aramco aynı zamanda ham petrolü rafine ederek işini benzin ve dizel gibi yakıtlarla genişletiyor. Şirket, iştiraki Motiva ile ABD’nin en büyük arıtma tesisi olan doğu Teksas’taki Port Arthur rafinerisini işletiyor. Bazı ABD LNG tesisleri şu anda faaliyete geçiyor, çünkü geliştiriciler ABD doğal gaz arzını artırmak için yeni küresel pazarlar arıyorlar.

Daha fazla LNG nakliyesi, Başkan Donald Trump’ın ABD’yi dünyanın baskın enerji ihracatçısı yapma hedefinin temelini oluşturuyor. Sempra Energy Genel Başkanı ve CEO’su Jeffrey Martin, “Sempra LNG’nin Teksas’taki doğal gaz sıvılaştırma tesisi gelişimini ilerletmek ve Amerikan doğal gazının küresel pazarlara ihracatını sağlamak için dünyanın en büyük petrol ve gaz şirketi olan Saudi Aramco’nun ortaklarıyla iş birliği yapmaktan memnuniyet duyuyoruz,” dedi.

Port Arthur, Sempra’nın Kuzey Amerika’daki beş LNG geliştirme projesinden biri olarak biliniyor.

Port Arthur Beş Projeden BiriSempra’nın Louisiana Hackberry’deki Cameron LNG tesisi bu yılın başlarında LNG üretimine başladı. Şirket, dünya genelinde yılda 45 milyon ton LNG sevk etmeyi umut ediyor. ABD için önerilen bir düzeniden fazla yeni LNG ihracat tesisi var, ancak bu ikinci gelişme dalgasında sadece birkaç terminalin bu yıl ilerlemesi bekleniyor.

Washington ve Pekin arasında süregelen ticaret savaşı LNG geliştiricilerin, dünyanın en hızlı büyüyen LNG pazarı olan Çin ile uzun vadeli anlaşmalar yapmasını zorlaştırıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum