Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Saudi Aramco Dev Petrokimya Üreticisinden Hisse Almayı Planlıyor!

Saudi Aramco, dünyanın dördüncü en büyük kimyasal şirketi SABIC’ten hisse almak istediğini doğruladı. İşte detaylar;
Saudi Aramco Dev Petrokimya Üreticisinden Hisse Almayı Planlıyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Suudi Arabistan’un ulusal petrol ve doğalgaz şirketi Saudi Aramco, dünyanın en büyük petrokimya üreticileri arasındaki SABIC’ten hisse almak istediğini doğruladı.

Petrol devi bugün yaptığı açıklamada; Suudi petrokimya üreticisi SABIC’ten hisse almayı planladığını, bunun planlanan halka arzdan önce şirketin piyasa değerini artıracak bir hamle olacağını bildirdi. Ayrıca SABIC hisselerinin özel bir işlemle elde edilmesi için Public Investment Fund ile ön görüşmelerde bulunduklarını ve halka açık hisseleri satın almayı planlamadıklarını kaydetti.

Public Investment Fund ise ayrı bir açıklamada görüşmelerin çok erken aşamada olduğunu belirterek potansiyel satışın hiç gerçekleşmeme ihtimalinden bahsetti.

Saudi Aramco SABIC'ten  Hisse Almayı Planlıyor!Reuters kaynaklardan edindiği bilgiler ışığında dün Saudi Aramco’nun Saudi Basic Industries Corporation’dan stratejik bir pay satın almakla ilgili bankaları görüşmeye davet ettiğini yazmıştı. Çünkü petrol devinin önümüzdeki yıl yapılması planlanan dünyanın en büyük petrol üreticisinin halka arzından önce alt şirketlerini geliştirmek istediği söylenmişti.

Ham Petrol Fiyatlarındaki canlı Değişimleri Öğrenmek için Tıklayın!

İşte bu noktada; Saudi Aramco’nun petrokimya portföyünü artırmasının yatırımcıları halka arza çekmek için iyi bir yöntem olduğuna dikkat çekilmişti.

Saudi Aramco SABIC'ten Hisse Alarak Portföyünü Güçlendirecek İlaveten; % 70’i Suudi Arabistan’ın en yüksek sermaye fonu Public Investment Fund’a ait olan SABIC’ın dünyanın dördüncü en büyük petrokimya şirketi olduğunun üzeri çizilmişti. Riyad’da listelenen şirketin piyasa değeri ise 385.2 milyar Suudi Arabistan riyali (102.7 milyar dolar) olarak aktarılmıştı. Neticede; Saudi Aramco SABIC’ten hisse almayı düşündüğünü doğrulasa da taraflar henüz ortada bir anlaşmanın olmadığını ve herhangi bir kesinlikten söz edilemeyeceğini vurguladı.

GCM Yatırım Banner
Diğer taraftan bu açıklamalar; Suudi Arabistan ekonomisini petrolün ötesinde çeşitlendirmek için yapılması planlanan halka arz konusunu yeniden gündeme getirdi.

Saudi Aramco Halka Arz Öncesi Dev hamle Keza birkaç ay önce dış borsalardan önce Tadawul’da halka arz edileceği duyurulan Saudi Aramco, son dönemin en çok merak edilen IPO’ları arasında yer alıyor. Öyle ki küresel finans dünyası ve petrol endüstrisinin yakından takip ettiği halka arz hakkındaki son iddialardan bir tanesi IPO’nun 2019’a kaldığı olmuştu.

Bunun yanında; şirketin finansal durumu ve iç operasyonlarının uzun süre gizli tutulmasının süreç için sorun teşkil ettiği söylenmişti. Suudi Prens’in 100 milyar dolar gelir elde etmeyi planladığı halka arzın, beklentileri karşılayamayacağı yönündeki yorumlar ise hiç bitmemişti. Ve şimdi Saudi Aramco’nun SABIC’le hisse alımı için görüşme yapması Suudi Arabistan’ın işini sağlama almak istediğini gösterdi denilebilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.