Yatırım yapmaya başla!

Saudi Aramco’yu Çevreleyen Politik Riskler Halka Arzı Gölgeliyor!

Saudi Aramco'nun değerlemesinin açıklanmasına karşın henüz tam olarak beklenen ilgiyi görmediği söyleniyor.
Saudi Aramco’yu Çevreleyen Politik Riskler Halka Arzı Gölgeliyor!

Saudi Aramco’nun beklenen değerlemesi hafta başında 1,7 trilyon dolar olarak açıklandı. Bu rakam, Prens Muhammed bin Selman’ın 2 trilyon dolarlık değerlemesinin altında olmasın karşın beklentilere uyumlu bir şekilde geldi. Tüm bunlara rağmen henüz beklenen ilgiyi görmediği yorumları geliyor.

“Değerleme Dekanı” olarak bilinen NYU Stern profesörü Aswath Damodaran, Aramco için bazı açıklamalarda bulundu. Ayrıca Damodaran, Aramco değerlemesi için doğru tahminde bulunan bir isim. Ancak henüz yatırım yapacağı yönünde bir bilgi vermemesi dikkat çekti.

Damodaran henüz yatırım yapmamasının nedenini dünyanın en büyük petrol şirketini çevreleyen risklere bağladı.

Aswath Damodaran Aramco YorumuŞirketi üç farklı bakış açısıyla değerlendirdiğini söyleyen uzman; temettülere, potansiyel temettülere ve firmaya ücretsiz nakit akışlarına baktığını belirtti. Devlete ait petrol şirketi, hafta sonu halka arz fiyatını 30-32 riyal olarak ilan etti ve 1,7 trilyon dolara kadar değerleme getireceğini açıkladı. Bu, şirketin daha önce aldığı 2,3 trilyon dolarlık değerlemeden daha düşük.

Dünyanın en büyük petrol şirketi, yüzde 1,5 hissesini veya yaklaşık 3 milyar hisse senedini satmayı planladığını söylemişti. Aralık ayında Suudi Arabistan borsalarında işlem görmeye başlayacağını da duyurmuştu.

Damodaran bir blog yazısında, hisse senedinin temettülerin esas getiri şekli olarak kalacağı ve fiyatın çok az olacağı bir tahvil olduğunu yazmıştı. Ancak yatırımcılar elde ettikleri şeyin hisse senedinden daha fazla tahvil olduğunu anladıkları sürece sağlam bir yatırım olduğunu ifade etmişti.

Yine de Damodaran’ın değerlerinin üçü de Aramco’ya yakın olsa da hem maddi hem de politik çevreyi kapsayan riskleri göz önünde bulundurarak hisse senedi olmadığını belirtti.

Aramco Hisse Senedi DeğilHükümetin şirketi tamamen kontrol etmesi nedeniyle bir rejim değişikliği karışıklığa neden olabilir. Ek olarak Damodaran, büyük bir entegre petrol şirketin yatırım yapan birisinin beklemekte olduğu petrol fiyatı artarsa bile şirketin lisans yapısı, petrol fiyatı yükselirse telif ücretlerinin artacağını belirttiğinden yatırımcılar için tersine sınırlı olacağına dikkat çekti.

Aramco’nun ilk kez 2016 yılında duyurduğu halka arzına bazı gecikmeler getirildi. Damodaran, telif ve vergi yapısının bunun nedeni olduğunu iddia etti. Petrol fiyatlarının düşmesi gibi bilinen riskleri bir kenara bırakan Damodaran, şirketin imajının daha genel olarak yabancı yatırımcılar için zor bir alım işlemine işaret ettiğini de söyledi.

Damodaran, “İnsanların her zaman olduğu gibi fosil yakıtlara bağımlı olduğu bir dünyada, petrole uzun vadeli bir bahis olarak çalışan bu şirketin politik olarak yanlış bir yatırım olacağına dikkat çekmek gerekir. Ancak onu üretenlerin ve Suudi telif hakkına yapılan bir iddia olarka birçok çevrede popüler olmayan bir kurum tarafından itilmiş görünüyor,” ifadelerini kullandı.

Bunu göz önüne alarak ABD’deki kolej bağışlarının yanı sıra geleneksel fon yöneticilerinin de sadece geri tepmeyi en aza indirmek için hisseden uzak kalacağını belirtti. Bu riskleri çarpanlara ayırdıktan sonra değerlemenin 1,5 trilyon dolar gibi göründüğünü de sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum