Yatırım yapmaya başla!

Yetkililer, Saudi Aramco Petrol Üretim Tesislerindeki Hasarı İnceliyor

Drone saldırılarına maruz kalan Saudi Aramco, petrol üretim tesislerinde meydana gelen hasarı açıkladı.
Yetkililer, Saudi Aramco Petrol Üretim Tesislerindeki Hasarı İnceliyor

Cumartesi günü yapılan saldırıların ardından krallık, toplam petrol üretiminin yarısını durdurmak zorunda kaldıktan sonra iki Saudi Aramco petrol tesisinde onarım çalışmaları devam ediyor.

Saldırılar, Suudi Arabistan’ın Abqaiq ve Khurais petrol tesislerini hedef alarak, ham petrol fiyatlarının çift haneli artışlara yol açtığı küresel petrol arzındaki istikrarı endişelendiriyor.

Abqaiq ve Khurais Tesislerine SaldırıKrallığın petrol zengini doğu bölgesinde bulunan Abqaiq, günde 7 milyon varilden fazla işleme kapasitesine sahiptir. Bu özelliği ile dünyanın en büyük petrol işleme tesisi ve ham petrol stabilizasyon tesisi unvanlarını elinde bulunduruyor. Abqaiq’in yaklaşık 110 mil güneybatısında bulunan Khurais ise günde yaklaşık 1,5 milyon varil pompalama kapasitesine sahip bir tesistir.

Devlete ait petrol şirketinin yürüttüğü bir turda, gazetecilere Aramco’nun tesislerinde ve yeniden yapılanma çalışmaların hasar olduğu gösterildi. Turu yöneten bir şirket yöneticisi, ani saldırı üretim tesislerinde dört ayrı bölgeyi hedeflediği için 200 kişinin Khurais tesisinin içinde olduğunu söyledi.

Yetkililer, Hurais tesisindeki personelin ilk saldırı dalgasından yangınları söndürmeye çalıştığı zaman, daha fazla saldırı tesisi hedef aldı. Bu haftanın başlarında Suudi koalisyonu sözcüsü Albay Turki el Maliki, düzenlenen basın brifingde saldırı sırasında 25 uçağın ve füzenin kullanıldığını söyledi.

Khurais sahasının turunda, şimdilerde tamirle meşgul olan erimiş borular ve yanmış alanlar ortaya çıkarıldı. Yetkililer, tesisin yüzde 30’unun 24 saat içinde tekrar faaliyete geçtiğini ve Khurais’te tam üretime Eylül ayı sonundan önce ulaşılacağını iddia ediyorlar.

Günde yaklaşık 12 milyon varil tam ülke kapasitesinin Kasım ayına kadar mevcut olacağını, ancak son aylarda krallığın 10 milyon varil ile günlük üretimi kapattığını belirttiler.

Günde 10 Milyon Varil ÜretimOnarım işini tamamlamak için Saudi Aramco, hem Amerika Birleşik Devletleri hem de Avrupa’dan ekipman gönderilmesi gerektiğini söyledi. Suudi yetkililer ve ABD, araştırmacılar tarafından toplanan uçak ve füzelerin enkazının yanı sıra ateş yönünün de İran suçluluğunu öne çıkarttığını açıkladı. Tahran ise bunu reddetmeye devam ediyor.

Petrol fiyatları normalleşmeye başlarken, hem Brent hem de WTI, bu hafta yaklaşık yüzde 7’lik bir artışla seyredecek gibi görünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum