Yatırım yapmaya başla!

Saudi Aramco, Petrol Üretim Kapasitesi Kasım Sonuna Kadar Normale Dönecek

Saudi Aramco, saldırıların ardından azalan petrol üretim kapasitesinin Kasım sonuna kadar normale döneceğini söylüyor.
Saudi Aramco, Petrol Üretim Kapasitesi Kasım Sonuna Kadar Normale Dönecek

Suudi Arabistan’ın tam petrol üretim kapasitesi, Kasım ayının sonunda normale dönecek. Reuters’e göre; Saudi Aramco CEO’su Amin Nasser tarafından bugün Londra’daki Petrol ve Para Konferansı’nda bu bilgi verildi.

Aramco’nun maksimum üretim kapasitesi günde 12 milyon varildir. Ancak Suudi Arabistan, OPEC ve OPEC üyesi olmayan üreticilerin üretimini düşürmek ve petrol fiyatlarının düşmesini sağlamak için koordine edilmiş bir anlaşmanın parçası olarak bu seviyenin altında bir üretim gerçekleştiriyor.

Dünyanın en büyük petrol şirketinin CEO’su, 14 Eylül drone saldırılarının faillerine karşı uluslararası bir kararlılığın bulunmamasına ve şirketin üretiminin yarısını durdurmaya zorlayan, ham petrol fiyatlarını yaklaşık yüzde 20 oranında yukarı çeken Aramco tesislerine füze saldırılarına karşı duyduğu endişeyi dile getirdi.

Nasser, “Somut eylemde bulunma yönünde uluslararası bir çözüme sahip olmamak, saldırganları ağırlaştırabilir ve gerçekten de dünyanın enerji güvenliğini daha fazla risk altına sokabilir,” dedi.

Brent tipi ham petrol piyasasında bir önceki güne göre yüzde 0,3 oranında düşüş yaşanırken, bu sabah Londra saatiyle 9:20’de 58,07 dolardan işlem gördü.

Taleplerle İlgili Büyük Korkular Piyasayı Ağırlaştırıyor

Taleplerle İlgili Büyük Korkular Piyasayı AğırlaştırıyorRBC Capital Markets’ın genel müdürü ve emtia stratejisti başkanı Helima Croft’a göre; küresel ticaret gerilimleri ve bunların ham petrol talebi üzerindeki potansiyel etkileri, Orta Doğu’daki enerji altyapısına yapılan son saldırılardan daha önemli.

Croft, “Hala taleple ilgili büyük korkularımız var. Bu pazarda ağırlık yaratan bir şey. Bu yıl pazardaki en büyük dönüş ticaret savaşının yeniden başlamasıydı ve ticari savaş korkuları bu pazarda asılı kaldığı sürece, OPEC üretim kesintileri konusunda ellerinden geleni yapabilir ama soru şu: Bu piyasayı daha yükseğe çıkarabilir misin?” şeklinde konuştu.

Son 12 ay boyunca Brent petrol fiyatları, artan arz ve düşük talebin tekrarlanması korkusuyla varil başına yaklaşık 84 dolarlık zirveden düşüş yaşadı. OPEC ve Rusya dahil olmak üzere OPEC üyesi olmayan üreticiler, 2016 yılı sonlarında üretimi sınırlama amaçlı bir anlaşmaya vardıkları için büyük ölçüde istikrar kazandı.

Bununla birlikte canlanan ABD kaya gazı arzı ve ham stoklar, devam etmekte olan ticaret anlaşmazlığı nedeniyle talepte görülen düşüşlerle aynı anda başka bir fazlalığa işaret etti.

OPEC ve OPEC üyesi olmayan üreticiler gidişatı değiştirdiler, ancak Temmuz ayında üretimi kısma konusundaki taahhütlerini tekrar belirleterek Mart 2020’ye kadar üretim kesintilerine devam edeceklerini söylediler.

Petrol Fiyatları İstenen Noktada Değil

Petrol Fiyatları İstenen Noktada DeğilOPEC ve OPEC+ arasında bir sonraki toplantı Aralık ayında yapılacak. Croft, mevcut petrol fiyatlarının petrol üreten grubun üyelerinin çoğunun istediği yerde olmadığını belirtti.

Croft, fiyatların üreticilerin istediği yerde olmadığını söylerken, birçok üreticinin mali bütçelerinin 80’lerde olduğu gibi makul fiyatlara sahip olduğunu söyledi. Bu nedenle de mevcut fiyat ortamının OPEC ülkelerinin çoğu için iyi olmadığını ifade etti.

Croft, “Mesele şu ki, OPEC daha büyük bir toplu kesim yapıyor mu ve OPEC politikasının itici gücü olan Suudi Arabistan daha fazla destek alıyor mu, yoksa diğer üreticilerin üretimi azaltma için daha iyi uyum sağlayabiliyor mu?” dedi.

Croft, OPEC+ olarak adlandırılan ittifakın, piyasa duyarlılığını etkileyen taleple ilgili çok büyük bir korku olarak gördüğü şeyi daha da şiddetlendirmesi durumunda, prodüksiyondaki bir kesintiyi derinleştirmek konusunda dikkatli olabileceğini söyledi.

Bu sözlerinin üzerine Croft, “OPEC+ grubunu Aralık ayında daha büyük bir kesim yaparsanız bunun gerçekten zorlu bir talep ortamı olduğuna işaret ediyor musunuz?” sorusunun sorulması gerektiğini belirtti.

Geçen ay, Yemen’in Husi isyancılarının üstlendiği drone ve füze saldırıları, Suudi Arabistan’ın petrol üretiminin yarısını durdurdu. Suudi Arabistan ve ABD, İran’ın Saudi Aramco’nun Abqaiq ve Khurais petrol tesisindeki saldırıda bir rolü olduğunu veya sorumlu olduğunu öne sürdüler.

İran ise suçlamaları reddederken, anlamsız ve boş iddialar olduklarını söyledi. Bu yaz, Orta Doğu enerji altyapısına yapılan diğer saldırılar, Haziran ayında Umman Körfezi’nde petrol fiyatlarının yüzde 2 yükselmesine neden olan tanker saldırılarını içeriyordu.

CNBC’ye konuşan Croft, petrol piyasasının bu olayları büyük ölçüde sildiğini söyledi ve “Şu anda, piyasa Orta Doğu’daki en büyük üretim bölgesinde talep konusunda oldukça endişe duydukları için ciddi bir siyasi risk altında,” ifadelerini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum