Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Saudi Aramco Hisseleri ABD-İran Gerilimi Ortasında Sert Düştü

Suudi Aramco hisseleri 11 Aralık'ta devlet tarafından işletilen petrol şirketinin halka arzından bu yana en düşük seviyesinde açılış yaptı.
Saudi Aramco Hisseleri ABD-İran Gerilimi Ortasında Sert Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol devi Saudi Aramco’nun hisseleri, şirketin 11 Aralık’taki piyasaya çıkışından bu yana en düşük seviyesinde açılış yaptı. Tadawul’da işlem gören hisseler bugün 34 riyalden açılış yaparken, rakam 38.70 riyal seviyesindeki zirveye kıyasla yüzde 12 düşüşü temsil etti, bu da hisseleri teknik düzeltme alanına koydu.

Suudi hisse senetleri genel olarak sabah ortasına kadar neredeyse yüzde 1 düşerek daha önceki kayıpları hafifletti. Hareketler, İran’ın Irak’taki ABD birliklerini barındıran askeri üslere bir düzineden fazla balistik füzeyle saldırmasının ardından geldi.

Dünyanın en değerli şirketi Pazar günü yüzde 1.7 ve Pazartesi günü de yüzde 1.2’ye varan kayıplar yaşadı. Şirket şu anda piyasa değerinin, zirveden bu yana yaklaşık 200 milyar düştüğünü gördü. Bununla birlikte Aramco’un hisseleri hala 32 riyal değerindeki başlangıç fiyatından biraz yüksekte seyrediyor.

Piyasa değeri 12 Aralık’taki ikinci işlem gününde 2 trilyon dolara yükselen şirketin Çarşamba günkü toplam değeri de son düşüş nedeniyle 1.8 trilyon dolara yakın seviyede.

Saudi Aramco Piyasa Değeri 200 Milyar Dolar Düştü Hisseler Orta Doğu’da artan gerilimlere yanıt veren piyasanın sonucu olarak düşerken petrol fiyatlarında da bugün yükselişler kaydedildi. Brent petrol varil başına 69 dolardan işlem görürken ABD WTI da yüzde 0.8’lik artışla 63.2 dolara yükseldi.

Tribeca Investment Partners analisti James Eginton, bugün verdiği bir demeçte pazarın henüz Aramco tesislerine yeni saldırı riskine karşı fiyatlanmadığını, bunun yerine mevcut gerilimleri, ne İran’ın ne de ABD’nin tam ölçekli bir askeri çatışmaya girmek istemediği soğuk savaş tipi bir durum olarak ele aldığını dile getirdi.

Ancak Aramco üretim alanlarına füzeler göndermek yerine petrol arzındaki aksaklığın daha olası bir nedeninin İran için olacağını ekledi. “İranlılar petrol arzını bozmak istiyorlarsa, Hürmüz Boğazı’nı hemen kapatacaklar ve bu da petrol fiyatlarına tavan yaptıracak ve bu sadece Suudilerden değil ABD’den de gelecek bir yanıtı tetikleyecek” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu