Yatırım yapmaya başla!

Saudi Aramco Halka Arzıyla İlgili Analistlerin Temkinli Olduğu 4 Konu

Saudi Aramco'nun halka arzıyla ilgili Aralık ayına işaret edilirken, analistlerin temkinli oldukları 4 konu sıralandı.
Saudi Aramco Halka Arzıyla İlgili Analistlerin Temkinli Olduğu 4 Konu

Saudi Aramco’nun halka arzı uzunca bir süre geciktirildikten sonra ilk yerel listeleme için Aralık ayına işaret edildi. Ancak bazı analistler hala yatırımcıların bu halka arza atlamadan önce dikkatlice düşünmeleri gerektiğine inanıyorlar.

Dünyanın en karlı şirketi olan Aramco’nun halka arzı konusunda analistlerin temkinli olunması gerektiğini söylediği 4 konu bulunuyor. Sonuçta en büyük rekor olarak listeleme olabilecekken, ayrıntı eksikliği endişeleri artıyor.

Analistlerin temkinli oldukları konular ise şu şekilde sıralanıyor.

Detayların Eksikliği

Detayların EksikliğiAramco, Pazar günü yaptığı açıklamada nihai teklif fiyatı, satılacak hisse sayısı ve satılacak hisse yüzdesinin ön talep toplama döneminde belirleneceğini söyledi. Şirketin halka arz broşürünün açıklaması ise 9 Kasım’da yapılacak.

Bu nedenle analistler teklifin daha ince detaylarına dair spekülasyon bıraktıklarını düşünüyor. Bunların yatırımcıların ilgisinde bir fark yaratabileceğine inanıyorlar.

Fat Prophets Kaynak Analisti David Lennox, “Evet, halka arz doğrulandı, ancak bu zaman zarfında işlemin ne zaman biteceği veya tamamlanacağı konusunda bize belirli bir zaman çizelgesi vermediler,” dedi.

Önceki raporlar, krallığın Aramco’nun yüzde 1 ila 2’sinin yerel borsalarında listeleneceği ve daha sonra uluslararası bir borsada başka bir dilimin listelenerek toplamda yüzde 5’inin halka açılacağını belirttiğini göstermişti. New York, Londra, Hong Kong ve Tokyo borsaları, bu şirketin listelemesi için yarışıyorlar.

Lennox, değerlemenin yatırımcılar için her şeyi değiştirebileceğini söylerken, “Ayrıca 1 trilyon dolardan 2 trilyon dolara kadar oldukça geniş rakamlar görmemize rağmen herhangi bir değerleme biçimi görmedik. 1,4 trilyon dolar olduğunu düşünüyoruz, böylece seçiminizi yapabilirsiniz,” ifadelerini kullandı.

Lennox konuşmasının devamında, şu an bilinmeyen bir diğer faktörün de bunun ne kadarının halka açılacağı olduğunu söyledi. Lennox, “Dolayısıyla bu halka arzın ilerleyişini göreceğimizi söyleyebilmemiz için gerçekte henüz cevaplamadığımız birçok soru var,” dedi.

Kâr Payı

Kâr PayıHalka arz son birkaç yıl içinde yakından öngörülmüştü. Ancak petrol fiyatlarındaki dalgalanma, değer belirsizliği, hisse senetlerinin bulunduğu yer ve Eylül ayında yapılan drone ve füze saldırısı gibi jeopolitik olaylar nedeniyle ertelenmişti.

Halka açık listeleme dünyanın en büyüğü olabilir ve 1,5 trilyon dolar değerinde bir değer elde ederse Saudi Aramco, Apple ve Microsoft gibi devletin piyasa değerini çok fazla aşacaktır.

Şirket önceliklerinden birinin ham petrol fiyat döngüleri yoluyla sürdürülebilir ve artan temettüler sunmanın, bazı faktörlerin dikkate alınmasından sonra kurulun takdirine bağlı olduğunu söyledi. Kurul, potansiyel özel temettülerin yanı sıra 2020 takvim yılına göre toplamda en az 75 milyar dolarlık genel nakit temettü beyan etmeyi amaçlamaktadır.

Bu temettülerin ne kadar ileriye gideceği, şirketin listelemeye karar verdiği hisse miktarına bağlı olacaktır. “Temettü tutarını aldık ancak hisse miktarını bilmiyoruz,” diyen Lennox, “Bir kova dolusu hisse çıkarırsa o zaman temettü miktarı fazla ileri gitmeyecektir,” ifadelerini kullandı.

Bernstein analistler, bir canavar petrol şirketine benzeyen Aramco gibi bir şirketi değerlendirmenin zor olduğunu belirtti. Saudi Aramco’nun dünyadaki en karlı şirket olduğu gerçeğinden bahseden analistler, net gelirlerine değindiler.

Aramco’nun net gelirinin, 2018 yılında Exxon veya Shell’den beş kat büyük bir seviye olan 111 milyar dolar olduğunu belirttiler.  Analistler ayrıca 52 yıllık bir petrol rezervi ömrüne sahip olduğunu ve rezervlerinin çıkarılmasının en ucuz olduğunu belirttiler.

Bernstein kıdemli analistleri Oswald Clint ve Neil Beveridge, “201 milyar varil kanıtlanmış petrol rezervine erişimi olan, her 8 küresel petrol varilinden 1’ini üreten, petrol fiyatlarını desteklemekte etkili olan ve dünyanın en büyük 4. Asya Entegre Downstream sistemine sahip olan bir şirketin gerçeğe uygun değeri ne? Big Oil’i değerlemeye alışkın olsak da Aramco için bu trilyon dolarlık bir soru,” dediler.

Jeopolitik Riskler

Jeopolitik RisklerSuudi Arabistan’ın bölgesel rakip İran ile olan gergin ilişkisi gibi jeopolitik faktörler de yatırımcı hissiyatını azaltabilir.

Quilvest Wealth Management yatırım komitesi üyesi olan Bob Parker, “Buna uluslararası yatırımcıların bakış açısından bakarsanız açıkça endişeleriniz var. İran ile ilişkilerin dolu olduğu bir bölgeye yatırım yapmak ister misiniz? Ayrıca birkaç ay önce drone ve füze saldırısı ile ilgili altyapı riskimiz vardı ve Saudi Aramco altyapısının büyük bir kısmı zarar gördü,” dedi.

Ayrıca Parker, değerlemenin uluslararası yatırımcıların endişelerine katkıda bulunan bir faktör olabileceğini de belirtti. Parker, “Uluslararası yatırımcılar Saudi Aramco’ya olan yatırımımı garantilemek için bir indirime ihtiyacım olabilir diyebilirler. Ama bu indirim orada görünmüyor,” ifadelerini kullandı.

Parker, petrol fiyatlarının aşağı yönlü baskıya maruz kalacağına inandığını da sözlerine ekleyerek, “Bence bu faktörlerin hepsi bunun zor bir halka arz olacağı anlamına geliyor,” dedi.

Petrol Fiyatları

Petrol FiyatlarıPetrol fiyatları, 2014 yılının ortasında, küresel arz ve isteksiz talepte bir durgunluk ortasında düştü. Fiyatlar çarpıcı bir şekilde düştü ve Suudi Arabistan gibi büyük küresel petrol üreticileri ve diğer OPEC üreticileri, arz-talebi ve fiyatları dengelemek için üretimi kısmaya karar verdi.

ABD’li kaya gazı üreticileri, üretimi kısmadılar ve özellikle ABD ile Çin arasındaki küresel büyümeyi yavaşlatmaya devam eden bir ticaret savaşı sırasında arz dinamikleri ve talebi konusunda hala endişeler var.

Pazartesi günü petrol fiyatları, Brent tipi ham petrol için varil başına 62,22 dolar ve West Texas Intermediate için 56,62 dolar seviyesinden işlem gördü. Her ikisi de beş yıl önce rahat bir şekilde 100 doların üzerinde bulunuyordu.

Fat Prophets’ten David Lennox gibi analistler, halka arzın çok geç gelebileceğini düşüyorlar. Lennox, “Bu halka arzın muhtemelen birkaç yıl geciktiğini düşünüyoruz. ABD’de günde 12 milyon varil petrol üreten köklü bir yarışmacı oldunuz, oysa birkaç yıl önce ortaklıkta dolaşmıyordu. Oturup bakmamız gereken birçok soru var,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum