Yatırım yapmaya başla!

İlk Halka Arzını Gerçekleştiren Saudi Aramco 25 Milyar Dolarla Rekora Ulaştı!

Dünyanın en büyük halka arzını gerçekleştiren Saudi Aramco, 25 milyar dolarlık gelir elde ederek rekor yakaladı. Böylelikle "dünyanın en değerli şirketi" unvanına sahip oldu.
İlk Halka Arzını Gerçekleştiren Saudi Aramco 25 Milyar Dolarla Rekora Ulaştı!

Suudi Arabistan’ın milli petrol üretim devi Saudi Aramco, bir süredir beklenen ve gerçekleştirilmesi için Aralık ayı işaret edilen ilk halka arzını (IPO) yaptı. Bundan 25 milyar dolar seviyelerinde gelir elde eden şirket böylelikle bir rekora imza attı.

1,7 trilyon dolar seviyesinde piyasa değeri bulunan Aramco, dünyanın en değerli şirketi konumuna ulaştı.

Aramco Dünyanın En Değerli Şirketi OlduŞirketten bugün gelen yazılı açıklama, Aramco’nun toplam 3 milyar hissesinden oluşan %1,5’lik kısmının halka arzının gerçekleştirildiği duyuruldu. 8,53 ABD dolarına karşılık gelen 32 Suudi riyali, yatırımcılar tarafından hisse başına belirlenen en yüksek miktar teklifi oldu. Bu durumla birlikte petrol devi 25,59 milyar dolarlık gelirin sahibi oldu.

Şirketin açıklamalarında yer verilen ifadelerden biri, IPO kapsamında kurumsal yatırımcı tekliflerinin 106 milyar dolar ve bireysel yatırımcı tekliflerinin 119 milyar dolar değerinde olduğuydu. Aramco’dan hisse alan Suudi bireysel yatırımcıların sayısı 4,9 milyon oldu.

IPO’dan elde edilen 25,59 milyar dolarlık rakam, dünyanın en büyük halka arzı olarak kayıtlara geçti. Bu aynı zamanda Çinli e-ticaret şirketi Alibaba’nın 2014 yılında New York borsasında düzenlenen halka arzdan sağlanan 21,8 milyar dolarlık geliri aştı. Ta ki Saudi Aramco’nun bugünkü halka arzına kadar IPO’dan elde edilen en fazla gelir Alibaba’ya aitti.

Arz ile birlikte Aramco’nun %1,5lik kısmının 25,59 milyar dolarlık değere ulaşmasıyla şirketin piyasa değeri de 1,7 trilyon doları bir miktar aştı.

Şirketin Piyasa Değeri 1,7 Trilyon DolarBöylelikle Suudi Arabistan’ın en önemli petrol şirketi, ABD merkezli Apple’ın 1,1 trilyon dolar seviyesindeki piyasa değerini aştı. Bugün itibarıyla Aramco, dünyanın en değerli şirketi oldu.

Öte yandan Kasım ayında halka arz için belirlenen fiyat aralığı 1,7 trilyon dolara işaret ediyordu. Bu tutar Taç Prensi Muhammed bin Selman’ın belirlediği 2 trilyon dolardan düşük olmasıyla dikkat çekmişti. Fakat dünyanın en büyük halka arzı olma konusundaki çabalar o zamanlarda da sürüyordu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum