Yatırım yapmaya başla!

Saudi Aramco Çin’de 10 Milyar Dolarlık Ortak Girişim Projesi için Anlaştı!

Suudi Arabistan'ın petrol devi Saudi Aramco, Çinli Norinco ve Panjin Sincen ile en büyük Çin-Yabancı ortak girişimi kurma anlaşmasını imzaladı. İşte detaylar;
Saudi Aramco Çin’de 10 Milyar Dolarlık Ortak Girişim Projesi için Anlaştı!

Devlete ait Saudi Aramco, Çinli holding Norinco ile Panjin kentinde rafine ve petrokimya kompleksi geliştirmek için ortak bir girişim kuracağını açıkladı. Projenin 10 milyar doların üzerinde olduğu söylenirken Aramco ile Norinco’nun Panjin Sincen’le birlikte günde 300 bin varil rafineri ve yılda 1.5 milyon ton etilen kraker içerecek Huajin Aramco Petrochemical Co isimli yeni bir şirket oluşturacakları aktarıldı.

Anlaşmanın Suudi Prens Muhammed bin Selman’ın Asya turunun parçası sırasında imzalandığı, Aramco’nun yeni şirketin yüzde 35’ine sahip olacağı, Norinco ile Panjin Sincen’inse sırasıyla yüzde 36 ve yüzde 29’una sahip olacağı bildirildi.

Ayriyeten Aramco’nun 2024 yılında faaliyete geçmesi beklenen kompleksin işlenmemiş hammaddesinin yüzde 70’ini sağlayacağı söylendi.

Saudi Aramco Çinli Şirketlerle 10 Milyar Dolarlık Ortak Girişim Projesi için Anlaştı!Aramco açıklamasında projenin değeriyle bunun en büyük Çin-Yabancı ortak girişimi anlamına geldiğini dile getirdi. Aramco CEO’su Amin Nasser de konuyla ilgili verdiği demeçte, anlaşmanın Saudi Aramco’nun stratejisinin alıcı-satıcı ilişkisinin ötesine geçtiğine işaret ettiğini vurgulayarak bunun Çin’in ekonomik büyümesine ve kalkınmasına katkıda bulunabildikleri bir yere geldiğini anlattı.

Nasser, Panjin’deki entegre rafine ve petrokimya projesine katılımlarının enerji güvenliğini artırma çabalarını güçlendireceğini, Liaoning’daki kilit büyüme sektörlerin canlandıracağını ve Çin’in Kuzeydoğu bölgesindeki ürünlere olan talebi artıracağını bildirdi.

Saudi Aramco CEO Amin Nasser Açıklama Bu noktada Amin Nasser’in Muhammed bin Selman’ın Çin heyetinin bir parçası olduğu hatırlatıldı. Sonuçta, Suudi yetkililer Veliaht Prens Selman’ın Hindistan ve Pakistan’ı da içeren Asya gezisi kapsamında 21 Şubat’ta iki günlük ziyaret için Pekin’e varmışlardı. Muhammed bin Selman’ın Endonezya ve Malezya ziyaretlerini erteledikten sonra turun son durağı olarak Güney Kore’ye gitmesi bekleniyordu.

İlaveten yakıt perakende ticareti kurmak için planlar yapıldığı bilgisine de yer verildi. Saudi Aramco, North Huajin ve Liaoning Transportation Construction Investment Group’un 2019 sonuna kadar üç taraflı bir pazarlama ortak girişim şirketi kuracakları da öğrenildi. Söz konusu girişimin, hedef pazarlarda perakende akaryakıt istasyonları ağı geliştirecekleri belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum