Yatırım yapmaya başla!

Saudi Aramco CEO’su Duraklayan Petrol Üretiminin Üçte Birinin Yeniden Başlatılabileceğini Söylüyor

Saudi Aramco'dan gelen açıklama kesintiye uğrayan petrol üretiminin üçte birlik bölümünün Pazartesi günü yeniden başlatılabileceğini haber verdi.
Saudi Aramco CEO’su Duraklayan Petrol Üretiminin Üçte Birinin Yeniden Başlatılabileceğini Söylüyor

Suudi Arabistan yetkililerinin haftasonu yapılan saldırıya dair bazı açıklamalarda bulunduğu öğrenildi. Saldırıdan sonra petrol üretiminin kesintiye uğrayan bir kısmının yeniden tesis edilebileceğini söyleyen yetkililer, tam kapasiteyle üretimin şu an için mümkün olmayıp bunun haftalar sürebileceğini belirttiler.

Suudi Arabistan’ın ulusal petrol ve doğal gaz şirketi Saudi Aramco’dan (Saudi Arabian Oil Company) gelen bu açıklama, gerçekleştirilen saldırıyla birlikte duraklayan petrol üretiminin ortalama üçte birlik kısmının Pazartesi sonuna kadar yeniden oluşturulabileceğini söyledi.

ABD’li Wall Street Journal gazetesinin bir haberine göre ülkenin yetkilileri söz konusu saldırıların günlük 5,7 milyon varillik petrol üretimini duraklattığını bildirdi.

Saldırılarla 5,7 Milyon Varillik Üretim DurakladıKesintiye uğrayan bu miktarın küresel arzın %5’ine denk geldiğini de ayrıca belirten yetkililer bu durumun dünya petrol piyasası üzerinde etkilerinin görüleceğine işaret etti.

Duraklayan üretimin yeniden başlatılması için faaliyet geçildiğini bildiren şirketin Üst Yöneticisi Amin Nasser’in ardından konuşan yetkililer, yeniden tam kapasiteyle üretimin ancak haftalar sonra başlayabileceğini aktardı.

Buna karşın Batı ülkeleri ihtiyaç halinde acil durum stoklarını kullanmaya hazır olduklarını haber verdi. Suudi Arabistan yetkilileri ise kısa vadedeki petrol ihtiyaçları için depoladığı ekstra petrolleri piyasaya sunmayı düşünüyor.

Saldırının ardından 72 dolara dayanan Brent petrol ve 63 doları aşan varil başı ham petrol fiyatının, şirketin üretim açıklamalarının ardından hafif gerileme kaydettiği gözlemlendi.

Piyasaların bundan önce petrolde kaydettiği üretim kaybı, en son 1990 yılında Kuveyt’in Irak tarafından işgali ardından yapılan askeri saldıralar olmuş ve günlük kayıp 4 milyon varil seviyesinde gerçekleşmişti.

Günlük Kayıp 4 Milyon VarilEdinilen bilgiye göre ABD’li bir yetkili, Saudi Aramco’ya yöneltilen saldırıların İran tarafından yapıldığını ve insansız hava aracı (SİHA) yerine güdümlü füzelerin kullanılmış olabileceğini öne sürdü. Bunun yanında 19 etki noktası tespit ettiklerini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise ülkedeki iki petrol tesisine gerçekleştirilen ve üretim kaybına sebep olan söz konusu bu saldırıdan direkt olarak İran’ı sorumlu tutmuş ve saldırıların Yemen’den geldiğine yönelik herhangi bir işaret bulunmadığını belirtmişti.

İran’ı kınamaya davet eden Pompeo’nun bu iddaasına karşın Tahran ise üzerine atılan suçlamaları kabul etmedi, gerektiği durumda savaşa hazır olduklarını açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum