Yatırım yapmaya başla!

Saudi Aramco’nun Halka Arzı 1,7 Trilyon Dolar Değerinde

Saudi Aramco'nun halka arzı için belirlenen fiyat aralığı 1,7 trilyon dolara işaret ederken, rekor beklentileri güçlendi.
Saudi Aramco’nun Halka Arzı 1,7 Trilyon Dolar Değerinde

Suudi Arabistan’ın petrol devi Saudi Aramco, halka arzı için fiyat aralığını belirledi. Bu aralık, 1,7 trilyon dolar değere işaret ederken, Taç Prensi Muhammed bin Selman’ın bahsettiği 2 trilyon dolardan düşük olmasıyla dikkat çekti. Buna karşın dünyanın en büyük halka arzı olma çabası devam ediyor.

Aramco hisselerini doğrudan ABD ve diğer pazarlardaki yatırımcılara satamaz. Zira halka arz, Suudilerle ve krallığın borsa yatırımına izin verdiği yabancı kurumlarla sınırlı olacak.

Petrol devi, şirketin yüzde 1,5’ini veya yaklaşık 3 milyar hissesini 30 riyal gösterge fiyatından 32 riyale satmaya planlıyor. Halka arzın 96 milyar riyal (25,6 milyar dolar) değerlenmesini ve potansiyel piyasa değerinin artması bekleniyor. Bu şekilde de 1,6 trilyon dolar ile 1,7 trilyon dolar aralığında bir değerin ortaya çıkacağı söyleniyor.

Bu rakamlar, Çinli e-ticaret devi Alibaba’nın 2014 yılındaki 25 milyar dolarlık New York Borsası rekorunu fazlasıyla kırabilir. Aramco’nun halka arzının büyüklüğü, yüzde 15 ek satış hakkı opsiyonu kullanması için yeterli bir talep varsa daha büyük de olabilir.

Dubai merkezli Dalma Capital Management Ltd’nin genel müdürü Zachary Cefaratti, halka arza yönetilen iki fon ile üye olmayı planladıklarını söyledi. Ayrıca ön değerlemenin beklentileri doğrultusunda açıklandığını da ifade etti.

Detaylarla İlgili Söylentiler Artıyor

Detaylarla İlgili Söylentiler ArtıyorAramco, bir dizi gecikmenin ardından 3 Kasım’da halka arzını başlattı. Neredeyse dört yıl önce bu fikri ortaya atan Prens Muhammed bin Selman, petrol dışı sanayilere yatırım yapmak, istihdam yaratmak ve dünyanın en büyük ham ihracatçılarını petrolden uzaklaştırmak için milyarlarca dolar elde etmek istiyor.

Aramco, 9 Kasım’da yayınlanan orijinal izinde yerel halka arzın, 1933 tarihli ABD Menkul Kıymetler Yasası S Yönetmeliği’ne göre ve ABD Menkul Kıymetler Yasası’nın 144A Kuralı uyarınca ABD içindeki kurumsal yatırımcılara yapılacağını söyledi.

Ancak Pazar günü halka arz broşürüne ek olarak Aramco, bu tür düzenlemelere herhangi bir atıfta bulunmadığını, konuyla aşina olan üç kişinin hisse senetlerini pazarlamak için herhangi bir ulusalararası yol göstergesi olmadığını söyledi. MENA Advisors Genel Müdürü Rory Fyfe, uluslararası zayıf bir talebin yansıması olmasını beklediğini dile getirdi.

Konuyu bilen bir bankası Reuters’a, “Onların bakış açısına göre buna değmezdi. Önemli bir değer veya talep yoksa neden bunu yapsın ve ek yasal risk alınsın?” dedi. Aramco, anlaşmadaki temel yatırımcılarını henüz isimlendirmedi ve listelenme tarihini resmen açıklamadı.

Riyad borsasında çalışan bankalardan gelen analistler, Aramco’nun halka arz için 1,2 trilyon dolar ila 2,3 trilyon dolar arasında bir değer vermiştir. Aynı zamanda Prens Muhammed’in orijinal hedefinden düşmenin, şirketin karşılaştığı zorlukların yansıması olacağını söyledi.

Aramco, S&P 500 şirketlerinin en büyüğü olan Apple’ın temettü oranından beş kat daha fazlasıyla dünyanın en karlı şirketidir. Gelecek yıl ise 75 milyar dolarlık bir temettü planı bulunuyor. Ancak sera gazı emisyonlarını azaltma ve elektrikli araçların kullanımındaki artış nedeniyle küresel talebin 2025’te yavaşlaması beklendiği bir zamanda petrol fiyatı üzerine bir bahis oynanıyor.

Aramco’ya fonlarının büyük bir kısmı için güvenen Suudi hükümetinin şirketi kontrol etmeye devam etmesi nedeniyle bazı siyasi riskler de bulunuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum