Yatırım yapmaya başla!

Saudi Aramco 2. İşlem Gününde 2 Trilyon Dolarlık Piyasa Değerini Aştı

Saudi Aramco hisseleri ikinci gününde de yükselişini sürdürdü ve şirketin piyasa değeri 2 trilyon doları geçti.
Saudi Aramco 2. İşlem Gününde 2 Trilyon Dolarlık Piyasa Değerini Aştı

Geçtiğimiz Perşembe günü ilk halka arzını gerçekleştiren, Çarşamba günü ise ilk işlem gününde yüzde 10 yükselen Saudi Aramco, bugün yeni bir başarıya imza attı.

Aramco hisseleri halka açık ticaretinin ikinci işlem gününde krallığın rekor halka arzını devasa bir 2 trilyon dolarlık değerlemeye ulaştırarak, kısa süreliğine olsa da Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın şirket için uzun süredir söylediği hedefine dokundu.

Buna göre Saudi Aramco hisseleri yüzde 10 artarak 38.7 riyal seviyesine ulaştı ancak daha sonra pazarın açık olduğu dakikalarda 37 riyal seviyesine geri döndü.

Saudi Aramco 2. İşlem Gününde YükseldiYükseliş, kendisinden sonra dünyanın en büyük halka açık şirketleri olan Microsoft ve Apple’dan yaklaşık 1 trilyon dolar daha yüksek piyasa değeri anlamına geldi. Ayrıca 2 trilyon dolarlık devasa rakam, uluslararası finans camiasının çoğu tarafından uzun zaman boyunca gülünç ve güvensiz olarak nitelendirildi. Dünyanın en büyük halka arzına katılan Dubai merkezli Dalma Capital’in CEO’su Zachary Cefaratti, yükselişe ilişkin şöyle konuştu:

“Ticaretin açılış günleri, Suudi sermaye piyasalarının gücünü ve Aramco hisseleri için olan güçlü talebi gösterdi. Ayrıca piyasanın 2 trilyon dolarlık değerlemeye katıldığını belli ediyor.”

Saudi Aramco 2 Trilyon Dolar Piyasa Değeri Aştı “Başarılı halka arz ve güçlü performans, pazarın canlılığını uyandıracak ve yatırımcıların gözlerini, krallığın dünyaya sunduğu yatırım fırsatlarına açacak. Bu halka arz, sadece bir başlangıç.” ifadeleriyle devam etti.

Dünyanın en kârlı şirketi olup, yılın ilk dokuz ayında 217.1 milyar dolar gelirle 68 milyar dolar kazanan Saudi Aramco’yu öven Cefaratti, bu halka arzın en önemli yönünün fiyatlama, değerleme, anlaşmanın büyüklüğü ya da aşırı talep olmadığını, bunun gerçekleşmesi ve Suudi Arabistan ile Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi için ne anlama geldiği olduğunu belirtti. Suudi Arabistan’ın en iyi şeylerinin defterlerinin açılmasının, krallığın ekonomisini çeşitlendirmek ve modernize etmek için önemli bir adım olduğunu vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum