Yatırım yapmaya başla!

Saudi Aramco, 111,1 Milyar Dolarlık Net Karıyla 9 Petrol Devini Solladı!

Saudi Aramco'nun açıklanan net karı, dünyanın önde gelen 9 petrol şirketinin toplam net karını aşması sebebiyle şaşkınlık yarattı.
Saudi Aramco, 111,1 Milyar Dolarlık Net Karıyla 9 Petrol Devini Solladı!

Suudi Arabistan’ın en ünlü ulusal petrol ve doğal gaz şirketi Saudi Aramco, bu sıralar Aralık ayında ülke borsası Tadawul’da ilk halka arzını gerçekleştireceği haberleriyle gündemden düşmüyor. Halka arz için fiyat aralığını henüz yakın zamanda belirleyen Aramco, tutarın 1,7 trilyon dolar olduğunu açıkladı.

Petrol devi şirket, 2018 yılına ilişkin net kar rakamlarını açıkladı. Aramco’nun 111,1 milyar dolar seviyesine işaret eden net karının, dünyaca ünlü 9 petrol firmasının net karının toplamını aşması dikkat çekti.

9 firmanın toplam net karı 108,4 milyar dolar seviyesinde kaydedilirken, Aramco bu rakamdan daha fazlasını tek başına yakalamakla satışlarının ne derece güçlü olduğunu gözler önüne serdi.

Aramco 9 Şirketin Net Karını Tek Başına Yakaladı2018 yılında dünyanın farklı bölgelerinde yer alan petrol üretim şirketlerinin kaydettiği net kar rakamlarına ulaşıldı. ExxonMobil 20,8 milyar dolar, Chevron 14,8 milyar dolar, ConocoPhillips 6,3 milyar dolar, İngiliz BP 12,7 milyar dolar, Hollandalı Royal Dutch Shell 21,4 milyar dolar, Fransız Total 13,6 milyar dolar, İtalyan Eni 4,6 milyar dolar, Norveçli Equinor 5,3 milyar dolar ve Rus Rosneft 8,9 milyar dolar tutarında net kar açıklamıştı.

2019 yılının ilk yarısında 46,9 milyar dolarlık net kar elde eden Saudi Aramco, bu dönemdeki söz konusu petrol şirketlerinin ulaştığı toplam net kar 44,9 milyar dolar seviyesinde kaydedilmişti. Bu yılın ilk yarısında 5,5 milyar dolar ExxonMobil, 4 milyar dolar Chevron, 3,4 milyar dolar ConocoPhilips, 4,7 milyar dolar  BP, 9 milyar dolar Royal Dutch Shell, 5,6 milyar dolar Total, 1,7 milyar dolar Eni, 3,2 milyar dolar Equior ve 4,8 milyar dolar Rosneft net kar açıklayan petrol devleri arasındaydı.

Saudi Aramco, varil başına 10 dolar altında ham petrol üretimi gerçekleştiriliyor ve bu durum, onun diğer enerji şirketlerine kıyasla daha fazla kar etmesinin önünü açıyor.

Aramco Varil Başına 10 Dolar Altında Petrol ÜretiyorÖte yandan bu sıralar artış kaydeden petrol fiyatları da Aramco’nun net kar rakamlarına pozitif etki etti. 2015 ve 2016 yıllarında küresel petrol piyasasındaki arz fazlası ve talebin düşük olması dünya genelinde pek çok firmayı iflas ettirdi. Petrol üretiminde büyük pay sahibi çoğu şirket sıkıntılı süreçler yaşamıştı.

Örneğin Chevron, 2016 yılında 497 milyon dolarlık zarar ettiğini açıklamıştı. Söz konusu diğer 9 petrol devinden ConocoPhillips’in aynı yıldaki zararı 3,6 milyar dolar, Eni’ninki 1,6 milyar dolar ve Equinor’unki de 2,9 milyar dolar seviyesinde kaydedilmişti.

Brent türü ham petrol dünyada en yaygın kullanılan tür olurken, 2016 yılına ilişkin varil fiyatı ortalama 43 dolar idi. O yılda Aramco’nun net karı ise 13,3 milyar dolarda bulunuyordu. 2017 yılında iyileşmeye yönelen Brent petrolünün varil fiyatı ortalama 54 dolara yükselmiş, Aramco’nun net karı ise 75,9 milyar dolara çıkmıştı. 2018’de Brent petrolünün fiyatı varil başına ortalama 71 dolara çıkarken, Aramco’nun bu dönemdeki net karı ise 111,1 milyar dolar oldu.

Öte yandan 17 Kasım günü başlatılan Aramco hisse fiyatlamasının bireysel yatırımcılar için 28 Kasım’a ve kurumsal yatırımcılar için 4 Aralık’a kadar sürdürüleceği öğrenildi. 5 Aralık günü ise şirketin nihai hisse başına fiyatlarını bildirmesi bekleniyor.

Aramco’nun %1,5’i halka arz olmak üzere ortalama 25 milyar dolarlık gelir elde edeceği tahmin ediliyor. Bunun yanında petrol devinin piyasa değerinin ise 1,6-1,7 trilyon dolar seviyelerinde olabileceği düşünülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum