Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Satışlar Durdu, İlanda Bekleyen Sayı 2 Katını Aştı

Otomobil sektöründe sıfır araç saysındaki artışla ikinci el araç piyasasında fiyatları düşürdü. İlan sitelerindeki araç sayısı iki katından fazla yükseldi.
Satışlar Durdu, İlanda Bekleyen Sayı 2 Katını Aştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yatırım amaçlı talebin azalmasıyla piyasada sıfır araç miktarında artış kaydedilmişti. Sıfır araç piyasasındaki artış, ikinci el satışlarını düşürdü. Ekim sonu itibarıyla satış hızı yavaşladı. Çevrim içi sitelerde Temmuz’da 400 bin adet olan ikinci el araç ilanı sayısı Ekim sonu itibarıyla 1 milyona ulaştı.

İkinci el satışlarının durması, araç fiyatlarında düşüşe sebep oldu. Hürriyet haberinde, en çok satan ikinci el otomobil Renault Megane Sedan’ın fiyatının Temmuz’daki 870 bin liradan yüzde 6,3 oranında düşerek 815 bin liraya gerilediğinin bilgisini verdi.

Aracı olan vatandaşlar ve şirketler son 3 yıldır hiç kayıp yaşamıyordu. İkinci al araçlar aydan aya değer kazanıyordu. Ancak Temmuz 2023’te 3 yıldır artış kaydeden ibre tersine döndü.

Ticaret Bakanlığı’nın Aldığı Tedbirler Piyasayı Düşürdü

Piyasaya yönelik Ticaret Bakanlığı’nın aldığı sıkı önlemler ve borsa, faiz gibi finansal yatırım araçlarının çeşitlenmesiyle sıfır araçlardaki yatırım talebi düştü.

Söz konusu duruma paralel olarak sıfır araç miktarında artış görülürken, bayiler kısa sürede teslimat ve markalarsa ellerindeki stokları eritmek için kampanyalar başlattı.

GCM Yatırım Banner

İkinci el satışı yapmak isteyen kişiler önce talep düşüşüne karşı direnmeye çalıştı. Ancak sonunda fiyat düşürmek zorunda kaldı.

İkinci El Araç Fiyatlarında Düşüş Devam Edecek

Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sıfır araçta fiyatların artmadığına dikkat çeken Yalçın, son bir aydır ise yüzde 0,19 düşüş olduğunu belirtti.

İkinci el araçta ise 1-20 Ekim tarihleri arasında yüzde 9’luk düşüş olduğunu aktararak, “İnsanlar borsa gibi faiz gibi yatırım enstrümanlarına yöneliyor. Son iki ayda markalar sıfır araç satmak için kampanyalara devam eder. Dolayısıyla ikinci el araç fiyatlarında düşüş sürer.” ifadelerini kullandı.

İlan Sayısı Arttı, Satış Hızı Yavaşladı

VavaCars Perakende Grup Başkanı Serdıl Gözelekli ise ikinci el araç fiyatlarında yaşanan düşüşün Ekim’de bir miktar yavaşladığını ileri sürdü.

Çok dramatik fiyat düşüşlerinin yaşanmayacağını öngören Gözelekli, çevrim içi ilan sayısının artmasının piyasadaki satış hızının yavaşladığını net bir şekilde gösterdiğini vurguladı.

Fiyatları sağlıklı bir şekilde göstermek için VavaCars olarak yeni bir endeks hazırladıklarına işaret ederek, bu endeksin satış verilerine dayandığını ekledi.

İkinci el araç fiyatları Eylül’de yüzde 8 düştüğünü söyleyerek Gözelekli, Ekim’de ise fiyattaki düşüş hızının yavaşladığını belirtti.

Bunun sebebininse Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) Eylül’de aldığı faiz kararının beklenti üzeri olduğunu, artık daha beklentiler dahilinde faiz hamleleri görüleceğini öngördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.