Yatırım yapmaya başla!

Vaktinden Önce Çıkarak Piyasada Tutunamayan 6 Elektrikli Otomobil

Geleceği erkenden gördüğünü zanneden bazı şirketlerin çıkardığı ve sonu erken biten 6 EV model!
Vaktinden Önce Çıkarak Piyasada Tutunamayan 6 Elektrikli Otomobil

Hatırladığımız kadarıyla 1970’li yıllarda Toyota elektrikli otomobillerin keşfini yapmış ve basit şekillerde olan pilli otomobiller üretmiş. Petrol şirketlerinin baskısı olarak tahmin ettiğimiz yasaklama sonrasında o araçlar çöplüklere çekilmiş. Benzin ve dizelin kullanıldığı ve akaryakıt şirketlerinin kazancını sekteye uğratacak hareketlerin de yapılmayacağı o dönemde anlaşılmış.

Daha yakın zaman içerisinde de bazı otomobil firmaları öncü olmak kaydıyla girişimler yapmış ve yine sonuç hüsran! Çok değil sadece 18 sene öncesinden bahsediyoruz. Bazıları ise 8 sene! Sizler için hazırladığımız listede giriş ve çıkışlarının dahi hatırlanmadığı 6 elektrikli otomobile bakalım.

1 Revai G-Wiz

Böyle bir marka ve modelinden haberiniz olmadığını düşünüyoruz. Revai, Hintli bir otomobil şirketi ve modellerini Birleşik Krallık merkezli düşündü. Reva Electric Car Company olarak geçen şirket, mikro araç üretimiyle ilk adımlarını attı. 2.6 metre boyunda, 1.3 metre genişliğinde ve 1.5 metre yüksekliğe sahip G-Wiz ile kendine yol açmaya çalışan şirket, bunu sadece 11 yıl devam ettirebilmiş.

İngiltere odaklı yapsa da aynı yıllarda model toplamda 26 ülkeye ihraç edilmiş. Sonu hüsranla biten EV araç üretiminde rakamlar sadece 4.600 araç satışını gösteriyordu. Sonradan halefi Mahindra e20 olarak anıldı. Belki de en büyük sorunu 18 yıl önce menzilinin sadece 80 km olmasıydı!

2 Renault Fluence ZE

2000’li yıllarda çıkarılıp da komik veya garip görünmeyen otomobillerden birisi Fluence ZE‘dir. Renault, insanların gözünü boyayabilecek bir sedanla işe girişerek, işlevsel bir EV araç vermek istemiş. Üstte ve biraz sonra yer vereceğimiz otomobillere göre Fluence ZE’nin tarz ve menzil tutarı gününe göre fena olmayan rakamlar vermişti.

Renault Fluence ZESamsung iş birliği ile çıkılan yolda araç Dongfeng Fengnuo E300 EV olarak da anıldı. Montaj kısmı ise Bursa ve Güney Kore’de yapılmıştı. 185 km menzile sahip olmasına rağmen Fluence’nin en büyük dezavantajı pillerinin kiralık olmasıdır. 2014 yılına kadar sürdürülen proje sonunda Renault sadece 3.935 birim EV sedan satabildi.

3 Mahindra e2o

Mahindra e2oBirinci şıkta anlattığımız G-Wiz’in halefi olan e2o, aslında ilk serüvenine nazaran geliştirilmiş ve pillerinin 120 km‘ye kadar aracı götürmesi sağlanmış. Yine basit şekillerde yapılan tasarım düzeyi olsa da o dönemlerde satış rekorunu kırmış.

Hindistan’ın kirli sokaklarında siyah egzoz gazlarının çıkışını önleme projesi, 2013 yılından 2017’ye kadar devam ettirilmiş. İngiltere’nin Brexit sorunları yüzünden satışlar kötüye gitmiş ve ticari durumdan ötürü şirket müşterilerden gelen arabaları tam fiyatıyla geri almış.

4 Sinclair C5

Sinclair C5Ne kadar garip geliyor değil mi? Düşünün ki bu tek kişilik pedal yardımlı elektrikli velobmobile aracı 1985 yılında Sinclair tarafından üretilmiş. İngiltere’nin en bilinen milyonerlerinden olan şirket sahibi, farklı alanlarda boy gösteren çalışmalarını eş zamanlı olarak otomotive de kaydırmış. 250 W, 0.34 beygirlik asfalt jet-ski’si polipropilen bir gövde altında Lotus tarafından tasarlanan bir şasiye bağlı olarak üretilmiş.

Karşılama İngiltere’de coşkulu olsa da kısa menzil, insanların güven açısından kafalarda soru işareti bırakması ve yağmur gibi doğa şartlarında eksik kalmasından dolayı neredeyse daha çıkmadan üzerine çizgi atılmış. Zamanında 100.000 Sterlin harcanarak kurulan fabrikadan 14.000 C5 çıkartılmış. Hepsi satılmış mı bilmiyoruz!

5 Th!Nk City

Th!Nk CityThink City, 2+2 oturma düzenine sahip Norveçli bir otomobil üreticisidir. VW Lupo tarzı karoser yapısı aslında sevimli. Tercih edilebilir ve satılması kolay bir otomobil olarak duruyor. Araştırıldığında Norveç bu araca sağlam yatırımlar yapmış. Elektrikli otomobillerde o zamanlar için Tesla Roadster(2008), Mitsubishi i-MiEV ve Nissan Leaf çarpışma testleri yapılan EV araçlardı. Aralarına Think City’de katılmış oldu.

2008 yılında başlayan serüven aslında iyi de gitmiş. Toplamda 2.500 adet üretilmiş ve satılmış. Ancak 9 farklı ülkeye gönderimi olup da bu satış rakamlarıyla fazla dayanamazdı. Ve 2011 iflas bayrağını çekerek, farklı bir firmaya satışı gerçekleştirildi.

6 General Motors EV1

General Motors EV1Adından da anlaşılacağı üzere EV1, markasının ilk çalışması. 1996 yılında GM’nin ilk ve tek elektrikli otomobili olarak yola çıkan EV1, 3 senelik dilim içerisinde 1.117 adet satış rakamı yakalanmış.

Neden o kadar normal ve çekici kupalı otomobil varken bu sevimsiz yapıyla gelişim yapmışlar derseniz de; bizde bilemiyoruz deriz.

Gen I-Gen II evlerinde çıkartılan EV1, 1999 yılına kadar dayanabildi. İnsanların henüz elektrikli arabalara karşı %30’nun bilinçli olduğunu ve hakkında bilgilere sahip dersek, GM’de raporlarına elektrikli arabaların pazarda karsız araçlar olduğunu yazmış.

Belki gördünüz belki de görmedeniz; zamanın ilk EV araçlarından sayılan 6 aracın sonu hüsran olmuş. 90’lı yıllarda keşke başta Toyota ve Nissan örnek alınsaydı, şu an bahsedilen ünlü veya ünsüz tüm firmalar inanılmaz üretim stratejilerinde araçlarını satmaya devam ediyorlardı. Peki bu listede “hakikaten bu da alınmaz” dediğiniz bir elektrikli otomobil var mı?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Listeler kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum