Yatırım yapmaya başla!

1980 Renault 5 Turbo-1 mi Yoksa 2020 BMW M850i mi Alırdınız?

Renault'un 5 Turbo efsanesinin 39 sene ardından dip diri gelenlerden birisi, aşırıya kaçan satış rakamıyla müzayedeye damgasını vuruyor.
1980 Renault 5 Turbo-1 mi Yoksa 2020 BMW M850i mi Alırdınız?

Normal olarak başlığı, karşılaştırılan otomobillerin aynı statüde olmadığını düşünerek saçma bulacaksınız. Satılığa çıkartılan bu mavi Renault’u birçoğumuz tanırız. Peugeot’un doğurduğu hothatch sınıf sonrasında Renault’un atak yaptığı B sınıfı hothatchi, nadir olması ve temiz bakılmasının avantajıyla astronomik paralar isteniyor.

Bu tip satış araç satış haberlerimizi takip ettiyseniz, dünyada nadir kalmış bir otomobil için istenen ücrete çok da itiraz etmeyiz. Niyesine gelince de bugün ABD’ye 2 tane gönderilmiş Black Ferrari Daytona’ya sadece evrende siz sahip olacakken, LaFerrari’ye en azından ondan fazla kişi sahip oldu. O yüzden Daytona’nın fiyatı ile 15 tane sıfır Ferrari alabiliyorsunuz. Renault 5  Turbo tam da bu konunun otomobili!

RMSothebys vitrinin en nadide eserlerinden birisine bakıyorsunuz!

Renault 5 bir nevi yasal yolların ralli aracıydı. Kökenleri de oradan gelmekte. Fransızlar 80’lerin ses getirecek akımına karşı kuvvetli bir baraj örerek, 5 Turbo Series 1‘lerden 600 adet sınırlı inşa etmişti. Satılık olan ise 428.  sıradan banttan indirilen. Aldıktan sonra her şeyin o şekilde devam edeceğine inanların dışında kalan kişiler, gelecek için arabalarını sakladılar.

39 sene içerisinde 3 farklı sahibinin olduğu tahmin ediliyor.

Alan kişiler bir önceki sahibinin geleneklerini sürdürmeyi başarmış. Çünkü 5 Turbo’nun dış, iç ve motor aksamlarına periyodik şekilde eksiksiz bakımları yapılmış. Geniş çamurluklarla beslenen bu hırçın Fransız, özel bir mavi boyaya sahip. Jantlarla gövdenin renk uyumunun haricinde kokpiti daha hareketli duruyor.

5 Turbo’nun kabinine kırmızı takviyesi gelmiş.

İç parçalarının torpido olan kısımlarının çoğu, mavi deri ile kaplı. Yıpranmanın da parçalar üzerinde izin verilmediği açıkça görülebiliyor. Kapılarda mavi kumaş üzerine gelen çizgilerle başlatılan kırmızı ton, tabanda süet benzeri, spor koltuklarda deri malzemeye dönüştürülmüş. Kadranlar ve düğmeler silik değil ve halen daha okunaklı.

Renault 5’in yol yarışlarına hazırlanan sınırlı sayıdaki Turbo’sunun motoru oturduğunuz yerin hemen arkasında.

Bagaj kısmında çok yer kaplıyor gibi gözükse de Renault 5, 1.4L hacimli 160 ps motora sahip. Emin olun araç çok hızlı. Yapının hafif olması avantajıyla 6.9 saniyede hızlanmasını tamamlayabiliyor. Bu değerleri 39 sene sonra ulaşabilir mi diye düşündüğümüzde; aracın henüz 84.000 km‘de olması hızlanma ve son sürat değerlerinde ilk günkü performansına ulaşması, kaçınılmaz gibi geliyor.

25 Mayıs’ta İtalya’da Como Gölü’ndeki Villa Erba Müzayedesi‘nde müşterilere gösterilecek hothhacth’in 111.000 ile 145.000 dolar arasında satılması bekleniyor. O yüzden başlığımızda 2020 model bir BMW M850i mi alırdınız yoksa 5 Turbo’yu mu şeklinde olaya yaklaştık. Değer karşılaştırmasına birkaç örnek daha verecek olursak; sekiz adet yeni Twingo GT, ortalama 4 adet Megane RS‘i de 145.000 dolar karşılığında alabilirsiniz. Burada verilecek karar tam olarak “bu otomobili garajınıza aldığınızda kaç kişiden biri olacaksınız” onun düşünülmesi gerekiyor!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum