Yatırım yapmaya başla!

Dünyada Sadece 6 Adet Olan “Porsche 959 Rally Car”lardan Biri Açık Artırmada Satılıyor!

Porsche'nin 1985 yılında Paris Dakar Ralli pistleri için ürettiği 959 modelinin bir örneği herkesin alamayacağı bir fiyata satılması bekleniyor!
Dünyada Sadece 6 Adet Olan “Porsche 959 Rally Car”lardan Biri Açık Artırmada Satılıyor!

1985 model Porsche yarış arabası, normal seri üretim arabalarının daha iyi geliştirilmesi için yapılan bir laboratuvar olarak görülmüş. O yıllarda Alman marka yarışlardan uzaklaşmış ve muhteşem dönüşünü 959 ile yapmış. B Grubu’nda yarışan 959, 4×4 altyapısı ve süspansiyon sisteminde devrim niteliğinde çalışmalar gerçekleştirmiş.

Rothy’nin boya renkleriyle süslenen ralli aracı, Rm Sotheby aracılığı ile açık artırmada satılacağını öğrendik. Yarış versiyonu 959’dan dünyada sadece 6 adet kaldığını ve bunlardan birinin de 70. yıl dönümü anısına satışa çıkarıldığı bildirildi.

Porsche’nin belkide en özendiği araç bu 959’dur.

Satılık Porsche 959 Ralli

Paris Dakar Rallisi‘nin tozlu ve zorlu şartlarına göre modifiye edilen Porsche, 1984 yılında 3 araç hazırlaması gerekiyormuş ve bununu başaramamış.

Sonradan yapılan üstün mühendislik çalışmalarıyla verilen kötü imaj kısa sürede silinmiş.

Restore işlemlerinden sonra 959 gayet diri duruyor.

Satılık Porsche 959 Ralli Arka Görünüm

Dış görünümün kendinden emin duruşuna baktığımızda, özlediği ralli pistlerine eski gücüyle tekrar girebilir.

Üzerindeki renkler, Porsche’nin yarış araçları için özel olarak hazırladığı tonlardır.

Kokpiti olduğu gibi bırakılmış.

Satılık Porsche 959 Ralli Kokpit

Satılığa çıkartılan 959 Ralli Arabası‘nın kokpitine geldiğimizde standart model direksiyonu, yaylı el freni, göstergeler, yarış koltukları ve co pilot tarafındaki elektronik düğme kontrollerinin her biri duruyor.

Kilometresine bakarsak 15.535 km yol yapmış ve bunudaDakar Rallisi’nin aşılması zor yollarında! 959’un normal araçların sevmediği yol tiplerinde bu kadar gittiğini düşünürsek, sayaç rakamına fazla demek mümkün olabilir.

Motor kısmında Porsche bizi şaşırttı!

Satılık Porsche 959 Ralli Motor

Turbo efsanesini bizlere aşılayan Porsche, ralli aracına normal yol modellerinin kullandığı çift turboşarjlı 6 silindirli motoru yerine, 3.2L bir düz altı silindirli motor yerleştirmiş.

Demek ki turbo destekli bir motorla, silinmeyecek şekilde tarihe adını yazdırabilirmiş!

Sizce böyle bir tarihe ve görünüme sahip bir otomobile ne kadar ücret isterler?

Kalan 6 örneğinden biri olması, temizliği ve yaptığı işler göz önüne alınarak yaklaşık 3 milyon ile 3.4 milyon dolar arasında bir fiyata gideceği tahmin ediliyor.

Yeni sahibi onu bir müzeye de bağışlayabilir, kendi özel koleksiyonuna da katabilir. Şunu biliyoruz ki bu özel parça, insanoğlu var olduğu sürece bu şekilde korunacaktır. Şimdiden ne kadar fiyatlara satılacak merak etmeye başladık!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum